• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Proradio naftovod od Kazahstana do Kine

Sirova nafta iz Kazahstana počela je da se otprema u Kinu kroz novoizgradjeni naftovod, što je od velikog značaja za tu zemlju koja usled rasta tražnje ulaže napore da smanji zavisnost od bliskoistočnih isporuka.

Sirova nafta iz Kazahstana počela je da se otprema u Kinu kroz novoizgradjeni naftovod, što je od velikog značaja za tu zemlju koja usled rasta tražnje ulaže napore da smanji zavisnost od bliskoistočnih isporuka.

Izgradnja prve faze naftovoda duge 962 kilometra okončana je krajem prošle godine, a troškovi koje su snosile obe zemlje iznosili su 700 miliona dolara, podsetila je agencija Sinhua.

Konačni kapacitet naftovoda je projektovan na 20 miliona tona (140 miliona barela) nafte godišnje, što je 15 odsto prošlogosišnjeg kineskog uvoza te energetske sirovine.

Planirano je da sadašnji kapacitet naftovoda od 10 miliona tona godišnje bude udvostručen do 2011. kada će biti produžen na oko 3.000 kilometara.

Puštanjem u rad naftovoda kineski uvoz sirove nafte iz Kazahstana biće ove godine učetvorostručen - na 4,75 miliona tona sa 1,3 miliona tona lane. Do 2007. ta količina će se povećati na oko osam miliona tona.

Mada se Kina uglavnom oslanja na domaći ugalj, Peking unapredjuje saradnju sa susednim zemljama kako bi diversifikovao nabavke nafte za svoju naglorastuću privrednu koja troši ogromne kolicine energenata.

Kina je lane uvezla 127 miliona tona nafte, oko 40 odsto ukupne potrošnje, uglavnom iz zemalja Persijskog zaliva i Afrike, čime taj energent mora da predje dug put morem.

Peking takodje pregovara s Rusijom o mogućnosti izgradnje naftovoda kojim bila se dopremana sibirska nafta. Naftovod bi mogao biti izgradjen do 2008, dopremao bi oko 380.000 barela nafte dnevno.

Sadašnji kineski uvoz nafte procenjuje se na 2,5 do tri miliona barela dnevno, najvećim delom s Bliskog istoka. Strani analitičari očekuju da ta količina poraste na pet do 10 miliona barela dnevno do 2010. godine.

Kina takodje užurbano obezbedjuje imovinu u inostranstvu. Njena najveća naftna kompanija "Čajna nešenel petroleum" (Ćina National Petroleum Corp.) kupila je prošle godine kompaniju "Petrokazahstan" sa sedištem u Kanadi za 4,2 milijarde dolara, što je do sada najveća kineska akvizicija jedne strane naftne kompanije.

Ta kompanija svu svoju imovinu poseduje u Kazahstanu koji raspolaže potencijalnim rezervama nafte od čak 110 milijardi barela.

Energetske kompanije SAD takodje aktivno investiraju u industriju nafte Kazahstana, podsetila je agencija AP.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image