• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Amerika nagrađuje Srbe koji prijave korupciju

Američka komisija za hartije od vrednosti dobila je prošle godine prijavu uzbunjivača o prevari u Srbiji, a ako se prijava pokaže tačnom, uzbunjivač može dobiti između 10 i 30 odsto vrednosti kazne koju će platiti prijavljena kompanija.

Pošto se novi zakoni o borbi protiv korupcije u SAD odnose i na druge zemlje sveta, tako se prijava iz Srbije može odnositi na pokušaj podmićivanja srpskih zvaničnika od strane neke američke kompanije koja posluje u Srbiji ili bilo koje kompanije iz drugih zemalja čijim se akcijama trguje na berzama u SAD, prenosi portal „Pištaljka“.

Zakonom koji je usvojen pre dve godine da bi se sprečila nova finansijska kriza kao ona iz 2008, Kongres je propisao da Komisija za hartije od vrednosti osnuje Kancelariju uzbunjivača kojoj anonimno mogu da se prijave sve prevare veće od milion dolara i koja je ovlašćena da uzbunjivačima isplaćuje nagrade.

Avgusta prošle godine stupio je na snagu pravilnik kojim su detaljno regulisana prava i obaveze uzbunjivača, kao i način na koji se može poslati prijava.

Samo u prvih sedam nedelja rada (od 12. avgusta do 30. septembra 2011, kada se završava fiskalna godina u SAD), Kancelarija uzbunjivača primila je 334 prijave, od toga 32 iz inostranstva.

Ukupno trinaest prijava odnosi se na podmićivanje stranih zvaničnika, dok gotovo polovina uzbunjivača prijavljuje manipulaciju tržištem, nepravilnosti u finansijskim izveštajima kompanija i prevare.

Iz Kine je stiglo deset prijava uzbunjivača, iz Ujedinjenog Kraljevstva devet, tri iz Australije, po dve iz Španije i Holandije i po jedna iz Kanade, Italije, Norveške, Srbije, Turske i Urugvaja.

Prijava iz Srbije stigla je neposredno pošto je u julu 2011. u Beogradu u organizaciji Pištaljke boravio Stiven Kon iz vašingtonskog Nacionalnog centra za uzbunjivače koji je objasnio kako se anonimno može prijaviti korupcija.

(MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image