• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Foto-robot" srpskog beskućnika

On ima 50-tak godina, nikada nije bio u braku, nezaposlen je, bez škole, ima mentalnih problema, ali redovno izlazi na birališta...

Profil prosečnog korisnika prihvatilišta u Srbiji je muškarac, starosti između 51 i 65 godina, koji nikada nije bio u braku, sa najviše osam razreda škole, nezaposlen je više od pet godina i ima zdravstvene probeme.

On, prema rezultatima istraživanja sprovedenog među beskućnicima, pati od zdravstvenih problema, najčešće mentalnih, ali redovno glasa na izborima.

Istraživanje je sprovela nevladina organizacija "Hausing centar", u partnerstvu sa organizacijom "DISK" (DISC) iz Velike Britanije, uz podršku Tima za socijalno uključivanje i samnjenje siromaštva Vlade Srbije, sa ciljem stvaranja znanja o beskućništvu kao i podizanja svesti o tom problemu.

Prema rezultatima istraživanja, profil ispitanika beskućnika koji živi na ulici ne razlikuje se mnogo od onih koji su korisnici prihvatilista.

Oni su, kako se navodi, školovaniji, razvedeni, bez bliže rodbine, skloni su alkoholu i nisu obuhvaćeni sistemom socijalne zaštite.

Istraživanje je pokazalo da među stanovnicima nelegalnih romskih naselja preovlađuju žene, rođene na Kosovu, mlađe od 35 ili starije od 50 godina, udate ali nezaposlene, sa završenih nekoliko razreda osnovne škole, koje, takođe, imaju probleme sa zdravljem.

One, kako se navodi, retko koriste usluge socijalne zaštite.

Empirijsko istraživanje obuhvatilo je 173 osobe smeštene u prihvatilištima u Beogradu, Novom Sadu i Nišu u trenutku istraživanja, dok je anketom bilo obuhvaćeno 25 beskućnika u romskim naseljima u neposrednoj blizni novobeogradskog bloka "Belvil" i naselja "Ledine" kao i 25 osoba koje žive na ulicama i parkovima Beograda.

Reč o prvom snimanju situacije beskućništva u našoj zemlji sačinjenom na uzorku koji nije reprezentativan, saopštili su organizatori na konferenciji za novinare.

Prema tim podacima, problem sa mentalnim zdravljem ima 71 odsto osoba koje žive u prihvatilištima, dok nešto manje od 40 odsto ima probleme sa alkoholom ili drogom.

Iskustvo sa nasiljem u porodici imalo je 30 odsto korisnika prihvatilišta - 16 beskućnika sa ulice i devet odsto stanovnika u takozvanim neformalnim naseljima.

U sukobu sa zakonom najčešće su bili beskućnici sa ulice, nijh 40 odsto, 29 odsto smeštenih u prihvatilištima, a devet osto stanovnika neformalnih naselja.

Devet procenata beskućnika koji žive na ulici prima neke usluge socijalne zaštite, 12 odsto njih ima prihode od penzija, dok se 48 odsto ih se izdržava od sopstvenog rada.

Istraživanje je pokalzalo da je 29 odsto beskućnika prihvatilišta koriste jer nemaju stan ili ne mogu da borave u stanu u kome su živeli, 40 procenata njih je u prihvatilište stiglo preko centara za socijalni rad, a svaki treći sa bolničkog lečenja.

Koordinator projekta Branislava Žarković istakla je da beskućništvo predstavlja ektremni vid socijalne isključenosti, marginalizacije i ugrožavanja osnovnih ljudskih prava, ali da se ono može eliminisati ako se tom problemu pristupi sistemski.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image