• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sećanje na žrtve u Grdelici

NATO je pre 13 godina bombardovao međunarodni putnički voz na Grdeličkom mostu i ubio 14 civila, a 16 ranio.

Na Grdeličkom mostu danas je obeleženo 13 godina od kada je NATO 1999. godine bombardovao taj most u trenutku kada je prolazio međunarodni putnički voz, koji je iz Beograda saobraćao za Solun.

Među poginulima su i dvojica železničara, ali tačan broj nastradalih nikada nije utvrđen, a pretpostavlja se da je u napadu poginulo najmanje 14 civila, a 16 ranjeno.

Na spomenik žrtvama, stradalim u putničkom vozu broj 393 12. aprila 1999. godine, vence su položiti članovi porodica, predstavnici "Železanice Srbije", gradske uprave Leskovca, političkih stranaka, sindikata i udruženja.

Srbija je 1999. godine podnela tužbu protiv odgovornih za NATO bombardovanje, u kome je pogođen i voz kod Grdelice, ali su te tužbe posle 5. oktobra povučene, a optuženi su oni koji su branili zemlju, rekao je za FoNet predsednik Upravnog odbora "Železnica Srbije" Zoran Anđelković.

Na pitanje zašto se ni posle 13 godina ne zna tačan broj poginulih u vozu i zašto to nije objavljeno još 1999. godine, Anđelković, koji je u to vreme bio predsednik Privremenog iizvršnog veća Kosova i Metohije, kaže da se još uvek ne znaju tri imena.

Prema njegovim rečima, za vreme bombardovanje je bilo dosta slučajeva kada Albanci nisu želeli da saopštavaju imena poginulih sunarodnika, jer bi na taj način optužili NATO, ili bi se zamerili svojim vođama.

Na pitanje zašto o tragediji u Grdeličkoj klisuri odmah nije obaveštena i svetska javnost, već su ostaci izgorelih tela iz voza bili sklonjeni pre no što su došle ekipe stranih medija, Anđelković je rekao da u tom trenutku niko od stranaca nije bio spreman da objavljuje drugačiju priču od one koju su plasirale najmoćnije države.

"Izbegavam da o tome govorim, jer je u Srbiji atmosfera takva da o tome ni danas nije moguće govoriti. Nije RTS bombardovana zbog toga šta je emitovala program u Srbiji, već zato što je tu bio link koji su koristile strane agencije i redakcije koje nisu bile pod kontrolom velikih medijskih kuća, ili pod kontrolom NATO. Oni su izveštavali o gađanju autobusa, voza, Batajnice i zbog toga je gađana RTS", rekao je Anđelković.

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image