Šutanovcu je priređen tradicionalni doček uz pogaču i so, posle čega je ministar obišao objekte baze i u razgovoru sa pripadnicima Vojske Srbije izrazio zadovoljstvo njihovim angažmanom.

On je istakao da je višestruka korist od angažovanja pripadnika sistema odbrane u mirovnim misijama jer time država postaje partner u očuvanju globalnog mira, ali istovremeno povećava bezbednost u sopstvenoj zemlji i privlači investicije.

Šutanovac je podsetio da je Srbija krajem 2011. godine potpisala stend-baj aranžman sa UN po kome je više od 500 pripadnika Vojske Srbije spremno da učestvuje u mirovnim misijama, ukoliko za to postoji potreba.

On je dodao da povećanje broja srpskih mirovnjaka ne zavisi samo od nas, objasnivši da se trenutno pregovara o povećanju broja naših mirovnjaka u Libanu, a da želimo i da povećamo naš kontigent na Kipru.

Šutanovac je rekao i da se svi pripadnici Vojske Srbije za mirovne misije prijavljuju dobrovoljno i da završavaju odgovarajuće obuke, a izrazio je zadovoljstvo zbog višestruko povećanog interesovanja.

U mirovnoj misiji UN na Kipru angažovano je 46 pripadnika Vojske Srbije, uključujući i dve devojke, kao i pripadnicu Ministrastva unutrašnjih poslova Leposavu Marković koja je smeštena u bazi "Stefan Nemanja".

Srpski mirovnjaci su u sastavu slovačko-mađarskog kontingenta i, kako su rekli Tanjugu, sa kolegama odlično sarađuju u obavljanju svakodnevnih dužnosti - patroliranju, kontroli saobraćaja, obezbeđivanju kampova...

Razvodnica Željana Prstojević, koja je angažovana na turskom delu ostrva u gradu Famgusto, kaže da je zadovoljna poslom koji obavlja i da je saradnja sa kolegama iz slovačko-mađarskog kontigenta odlična.

Ona je u izjavi Tanjugu rekla da je, uz angažovanje na obezbeđenju kampa, zadužena i za štabne dužnosti istakavši da dosad nije bilo problema.

Vodnik Ivica Stevanović koji je smešten u bazi "Stefan Nemanja" je rekao Tanjugu da dosad nije bilo problema tokom patroliranja duž linije razdvajanja Turaka i Grka.

Srpski mirovnjaci angažovani su i u selu Pila, jedinom mestu u koje Turci i Grci zajedno žive na podeljenom ostrvu.

U tom mestu postoje grčka i turska kafana, jedna nasuprot druge, a iznad njih u iznajmljenom prostoru je kontrolni punkt srpskih mirovnjaka.

Oni su zaduženi da osmatraju situaciju i da, ukoliko utvrde bilo kakvo kršenje mirovnog sporazuma potpisanog pre tridesetak godina, o tome odmah obaveste policiju.

Šutanovac je pre baze Stefan Nemanja obišao glavni štab mirovne misije UN na Kipru, gde se susreo sa visokim vojnim zvaničnicima međunarodnih snaga.

(Tanjug)