Klinika za opekotine, plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije (KCS) ima pacijenta koji praktično živi u bolnici, piše "Politika".

Pavao Miščević (71), dugogodišnji bolesnik ove ustanove, i pored otpusne liste i mišljenja lekara da je njegovo lečenje završeno, ne želi da se odvoji od svog kreveta, smatrajući da terapija u bolnici nije dovršena.

On sada boravi sam u bolničkoj sobi, jedino društvo mu je radio-aparat, ponekad pogleda neku emisiju na televizoru u trpezariji, a hranu mu donosi sestra Danica. Kaže da ga medicinari više ne leče i da ne dobija jela kao ostali pacijenti, kao i da mu niko ne menja posteljinu.

"Imam otvorenu ranu, a lekari kažu da su završili posao. Ja nemam jednu nogu i krećem se uz pomoć štaka. Meni se ovde ne sedi, ali ne mogu da idem kući dok lekari ne isprave svoje greške i napišu pod kakvim su me nalazima operisali i zašto me nisu zalečili. A dodatni je problem što kod kuće nema ko da brine o meni", naglasio je Miščević.

Danica Kantarević, sestra ovog pacijenta, objašnjava da je njen brat u ovoj zdravstvenoj ustanovi doživeo brojne neprijatnosti. Ona tvrdi da je sve počelo 2006. godine, kada mu je dijagnostikovan tumor kože.

"Treba znati da je Pavau izvađeno i oko pre nekoliko godina, jer su lekari rekli da je navodno rak zahvatio kapak. Pre pet godina je ostao bez noge, jer je dobio gangrenu. A već dve godine leži u pomenutoj klinici.

Mi imamo nalaze koji govore da njemu karcinom nije prešao na kosti, a doktori su tvrdili da jeste i da su zbog toga potrebne operacije. Čak devet puta je prošle godine operisan, a nijedna intervencija nije bila svrsishodna.

Recimo, izvadili su mu kost iz glave iako nije bila zahvaćena tumorom. Sada se sam previja. Tužili smo bolnicu, žalili smo se inspekciji. Druge bolnice nisu htele da ga prime zbog tuđih grešaka.

On samo hoće da ga zaleče kako bi mogao da ide kući", objasnila je Kantarevićeva, napominjujući da su pojedinci čak pokušavali njenog brata da proglase ludim, ali je ta mogućnost odbačena posle njegovog razgovora sa psihijatrom.

Drago Jovanović, pi-ar KCS-a, kaže da je konzilijum ove bolnice dva puta zasedao i doneo odluku da ovaj pacijent više nije za lečenje u ovoj kući, a dr Dubravka Racić-Šaranović, pomoćnica ministra zdravlja, ističe da je zdravstvena inspekcija, po prijavi sestre ovog pacijenta, obavila inspekcijski nadzor u bolnici.

"Pacijent od 28. maja odbija da napusti bolnicu. Naloženo je da se proveri kvalitet stručnog rada, ali napominjem da zdravstvene ustanove nisu socijalne institucije", dodala je dr Racić-Šaranović.

U ovoj istoj klinici prošle godine obelodanjen je problem sa još jednim "zaštićenim stanarom". Jovo Milušić (58), godinama je boravio u ovoj bolnici, jer je odbio da potpiše otpusnu listu, smatrajući da ona nije validna i da tretman u ustanovi još nije završen.

Odlukom Kliničkog centra Srbije, njemu je u avgustu prošle godine, uprkos tvrdnji da ne želi da ode dok se ne okonča sudski spor koji vodi sa ovom bolnicom, zabranjen ulazak u ovu zdravstvenu ustanovu.

U KCS-u su tada objasnili da su oni i ranije pokušavali legalnim tokovima da ubede Milušića da je njegovo lečenje ovde završeno i da mora da ode iz bolnice, da nisu smeli da primene silu da ga izbace, kao i da su to uradili onda "kada su se stekli uslovi".

U Ministarstvu zdravlja kažu da je, ukoliko dođe do situacije da pacijent ne želi da napusti ustanovu, direktor bolnice dužan da obavesti porodicu pacijenta, odnosno Centar za socijalni rad, organe MUP-a i filijalu RFZO, sa teritorije na kojoj se nalazi klinika, navodi "Politika".

(MONDO)