• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Studenti ne veruju državnim institucijama

Većina studenata Beogradskog univerziteta novac za pokrivanje troškova traži od roditelja, od kulturnih sadržaja najčešće posećuju bioskopske projekcije, nepušači su i nemaju poverenja u državne institucije, pokazalo je danas predstavljeno istraživanje.

Istraživanje "Marketing radionice" Ekonomskog fakulteta, koje je sprovedeno na 25 fakulteta BU od 19. do 27. aprila i koje je obuhvatilo 910 ispitanika, pokazalo je da skoro 85 odsto studenata novac traže od roditelja, što je za sedam odsto više u odnosu na istraživanje iz 2011. godine.

Samo 2,2 odsto ispitanih studenata je u radnom odnosu, 20 odsto radi povremeno, a stipendije ili kredite prima 18 odsto.

Skoro 62 odsto anketiranih nema poverenja ni u jednu državnu instituciju, a 17 odsto najviše veruje Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Istraživanje je pokazalo i da poverenje u školstvo ima 3,1 odsto ispitanih, policiju tri odsto, zdravstvo 2,6, a sudstvo 0,7 odsto.
Čak 77,4 odsto anketiranih su nepušači, 80 odsto njih nikada nije probalo i ne konzumira psihoaktivne supstance, a 15,9 odsto ih je probalo.

Više od 70 odsto studenata nije bilo na praksi tokom dosadašnjeg studiranja, 35,9 odsto ispitanih posao nakon završetka studija će potražiti u Srbiji, 9,1 odsto će pokušati da pokrene sopstveni biznis, a 20,8 odsto će nastaviti studije u zemlji.

Ukupan broj ispitanih koji žele da nastave studiranje ili da potraže posao van Srbije je 26,5 odsto, a taj broj je, kako je rečeno na predstavljanju istraživanja, prošle godine iznosio 66 procenata. Nedozvoljena sredstva tokom polaganja ispita ne koristi 40 odsto ispitanih, 37 odsto ih koristi puškice, a 3,7 odsto "bubice". Koriste se i mobilni telefoni, knjige, skripte...

Što se tiče kulturnih sadržaja, studenti najčešće posećuju bioskope (53,7 odsto), koncerte (41,8 odsto), a najmanje su posećene izložbe (5,4 odsto) i muzeji (3,9 odsto).

Oko 2,5 odsto ispitanih navelo je da ne posećuje kulturne manifestacije.

Ispitani studenti, kako je pokazalo istraživanje, najviše gledaju "Prvu televiziju" - 51,1 odsto, na drugom mestu je RTS sa 34,6 odsto, a na trećem "B92" sa 25,6 odsto. Televiziju ne gleda 17,6 odsto ispitanih studenata.

Na pitanje koju radio stanicu najčešće slušaju, 42,6 odsto ispitanika je navelo "TDI" radio, drudoplasirani je "Radio S" koga sluša 29,7 odsto ispitanih, a čak 31,8 procenata anketiranih ne sluša radio.

Ispitani studenti naveli su da najčešće čitaju novine "24 sata" (52,3 odsto), a slede ih "Blic" (37,3 odsto) i "Politika" (17,1 odsto). Novine ne čita 12 odsto anketiranih.

Većina ispitanih studenata, 45 odsto, ima "Bus plus" karticu i redovno je čekira, 22 odsto to radi povremeno, a legitimaciju za vožnju u GSP nema 22,7 odsto.

Crna Gora će, prema rezultatima ispitivanja, biti najposećenija letnja destinacija i u njoj će letovati 38,7 odsto ispitanih, dok će u zemlji leto provesti četvrtina anketiranih.

Istraživanje je pokazalo da 34 odsto ispitanih ne zna da je abortus u Srbiji legalan, a među onima koji abortus ne podržavaju 30 odsto smatra da je on ubistvo, dok ga oko 20 procenata ne podržava iz zdravstvenih razloga.

(Tanjug)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image