Sporazum treba da zaštiti stečena prava u oblasti bolničkog i penzionog osiguranja u dvema zemljama, kao i osiguranja za slučajeve nezgoda i nezaposlenosti.

Istovremeno, proglašen je nevažećim sporazum o socijalnoj sigurnosti sklopljen sa bivšim Jugoslavijom, i suspendovana njegova primena na Kosovu.

Sporazum sa Srbijom donosi još veću pravnu sigurnost pogođenim licima, ocenio je u jučerašnjoj debati poslanik Socijaldemokratske partije Austrije Ditmar Kek.

On je istakao da je sporazum i u interesu Austrijanaca koji idu na odmor u Srbiju.

Kek je, prema protokolu sednice dostavljenom Tanjugu, rekao da što se tiče Kosova očekuje što skorije zaključenje novog sporazuma.

Njegov partijski kolega Ervin Špindelberger je rekao da su socijalni sporazumi potrebni jer mnogi ljudi tokom radnog veka menjaju države, i ne bi trebalo da zbog toga trpe probleme kada u različtim zemljama stiču godine osiguranja.

Takođe, kako je naveo, sporazumom se izbevagaju i dupla osiguranja.

Poslanik Slobodarske partije Dagmar Belakovič Jenevajn je pozdravila suspenziju primene sporazuma na Kosovu i dodala da je potrebno analizirati i druge sporazume o socijalnoj bezbednosti, to jest da li isplate teku samo u jednom pravcu.

Poslanik Zelenih Karl Elinger je ocenio sporazum o socijalnoj bezbednosti korisnim, istakavši da Austrijanci koji putuju u Srbiju očekuju da mogu dobiti medicinsku negu, što obezbeđuje ovaj dokument.

Poslanik Narodne partije Osvald Klikovits je, kada je reč o suspenziji primene sporazuma na Kosovu, rekao da je to posledica što Priština nije u stanju da ispuni svoje obaveze.

Za njega je suspenzija sporazuma zbog toga opravdana, i izrazio je uverenje da će Kosovo uskoro biti u stanju da ponovo uspostavi pravnu sigurnost u ovoj oblasti.

(Tanjug)