"Moje dete je nepokretno! Ima stopostotno telesno oštećenje! On, jadan, ne može ni da govori, ni da sedi, ni da hoda, jer je sa 10 godina na razvojnom nivou desetomesečne bebe. U ovoj državi život u stvarnosti i na papiru nije isti, kod nas birokratija leči i neizlečive. Sramota je šta su nam uradili", ovako počinje priču za "Kurir" Siniša Dobrić iz Kragujevca, otac desetogodišnjeg D. D. koji boluje od sindroma Dendi-Voker (teške retardacije).

Sinišin sin primao je mesečnu pomoć od 23.300 dinara jer su lekari u Kragujevcu procenili da je dečak potpuno nepokretan i da mu je koeficijent inteligencije 8,3.

Međutim, Fond PIO, prema rečima njegovih roditelja, doneo je odluku da je njegovo zdravlje poboljšano i da mu je telesno oštećene smanjeno sa 100 na 80 odsto. Samim tim mesečna pomoć koju D. D. prima smanjena je sa 23.300 na 8.246 dinara.

Majka bolesnog dečaka, Milica, kaže da je morala da napusti posao kako bi se brinula o svom detetu.

"Posao sam napustila, a oni su za smanjili pomoć koju smo primali. Nemam reči za njihov postupak! Sina ni po koju cenu nismo želeli da ostavimo u nekoj specijalizovanoj ustanovi, a briga o ovakvom detetu u takvim ustanovama košta i do 400 evra. Gde su meni te pare? Nemojte pogrešno da me razumete, apsolutno podržavam projekat hraniteljskih porodica i divim se tim ljudima, ali apsurdno je da hraniteljske porodice koje su udomile napuštenu decu dobijaju daleko veći iznos pomoći za tuđu negu od nas, koji smo na sebe preuzeli brigu o teško bolesnom detetu", neutešna je Milica.

Iz Fonda PIO "Kuriru" su rekli da je desetogodišnjaku u poslednje dve godine zdravstveno stanje dosta bolje.

"Uvidom u nalaze lekara veštaka po veštačenjima iz 2009. i 2011. godine konstatuje se da je došlo do poboljšanja pokretljivosti. Iz tog razloga korigovano je telesno oštećenje", - kažu iz Fonda.

(MONDO)