• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Idete na put! Kako se zaštiti od provalnika?

Tokom godišnjih odmora povećan je broj obijanja stanova i kuća, pa tako samo u Beogradu dnevno bude obijeno oko pet stanova, rekli su sagovornici Tanjuga.

Prema rečima šefa odseka za suzbijanje teških krađa Uglješe Steševića u toku godine se u Beogradu obije oko 1.200 do 1.300 stanova, što je u proseku tri do četiri stana mesečno, dok se u toku letnjih meseci, odnosno u vreme godišnjih odmora, obija pet stanova u proseku.

Ipak, kaže on, broj obijanja nije povećan u odnosu na prethodne godine.

Stešević je upozorio da provalnici na više načina proveravaju da li su ukućani u stanu ili su na putu.

"Da li su ukućani kod kuće, provalnici proveravaju zvonjenjem na vrata i interfon, a dolaze i do fiksnog broja potencijalnog oštećenog. Proveravaju da li su spuštene roletne po par dana, da li se pali i gasi svetlo, da li je poštansko sanduče puno pošte ili flajera", rekao je Stešević i dodao da su to neki od načina kako provalnici proveravaju da li ima nekog u stanu.

On je posavetovao građane, da pre nego što krenu na godišnji odmor, sve vredne stvari, prvenstveno novac i nakit, čuvaju u sefu banke ili ključ od svog doma daju poverljivoj osobi.

"U praksi se pokazalo da je dobar komšija možda i bolji od bilo kakvog alarma", rekao je Stešević. Prema njegovim rečima, osoba od poverenja mogla bi svaki dan da provetrava stan, pali i gasi svetlo kako bi se stekao utisak da ima nekog u stanu...

I direktor Centra za prevenciju kriminaliteta Dušan Davidović se slaže da je tokom letnjih meseci povećan broj provala jer je, kako je istakao, imovina je manje zaštićena i provalnicima je lakše da dođu do nje.

On je istakao da svaki građanin treba da obezbedi pdgovarajući sistem obezbeđenja i dodao da je najkompletniji način zaštite imati što više mehaničkih prepreka.

"Neophodno je imati dobra vrata, prozore sa posebnim zatvaranjem samo iznutra, katance, lance, ograde... odnosno što više prepreka da bi lopovi što više vremena proveli savladavajući prepreke dok ne dođe do sefa, vrednih slika, novca", rekao je Davidović.

On je istakao da je, ipak, najbolja zaštita ugrađivanje elektronskog video nadzora i alarma povezanih s centralama za dojavu alarma u privatnim firmama za obezbeđivanje koje su povezane sa policijom.

Međutim, upozorio je Davidović, u Srbiji je samo oko 7.000 objekata koji su pod video nadzorom i povezane sa centralama za dojavu alarma.

Stešević je istakao da je tokom letnjih meseci povećan i broj krivičnih dela koji se odnosi na otimanje nakita ljudima na ulici.

Prema njegovim rečima, takva vrsta krivičnih dela je povećana u toku letnjih meseci samim tim što građani nose laganu odeću, pa je nakit izložen na vidnom mestu na telu i lakše ga je otkinuti.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image