"Imajući u vidu da svi želimo da budemo demokratska država u tom kontekstu imam tri apela, a prvi upućujem intelektualcima i nevladinim organizacijama da dignu glas protiv takvog ponašanja, potpuno neargumentovanih napada i kritika da sam prvooptuženi u aferi Agrobanka", rekao je Cvetković za Tanjug.

Drugi apel bivši premijer je uputio izvršnoj vlasti ukazujući da ne sme da dozvoli, ne zbog njega kao pojedinca već zbog institucije koju je predstavljao, da se bez agrumenata vodi hajka, a treći inspiratorima hajke, preporučivši im "da je bolje da se bave onim poslom za koji su rekli da će ga dobro obavljati, a ne destrukcijom".

Cvetković je rekao da su optužbe na njegov račun potpuno besmislene i da se svode na to da je prijatelj sa Zvonimirom NIkezićem koji je bio u Upravnom odboru Agrobanke i dao ostavku.

On je izrazio spremnost, odgovarajući na pitanje novinara Tanjuga, da se odazove istražnim organima i razjasni sve kontroverze u javnosti oko njegove uloge u Agrobanci.

Cvetković je ukazao na dugodišnji prijateljski odnos sa Nikezićem, uz opasku "nigde nije našao propis koji zabranjuje prijateljstvo".

Bivši predsednik Vlade Srbije je istakao da je problem u Agrobanci "ozbiljan i dubok i da ne datira od skoro, a da je u septembru prošle godine Narodna banka Srbije (NBS) nakon vanredne kontrole došla do informacije da su ogromni gubici u toj banci i da situacija nije ni blizu one kakva se do tada prikazivala".

U narednih šest meseci mi smo obavili veliki posao da spasimo deponente i ogroman broj klijenata, jer je Agrobanka pretila da ozbiljno poremeti finansijske tokove, naglasio je Cvetković.

Prema njegovim rečima, od kada su na videlo izašli probemi sa Agrobankom NBS, Agencija za osiguranje depozita i Ministarstvo finansija su izuzetno brzo reagovali i u roku od tri meseca uvedene su prinudne mere.

"Sve tri institucije zaslužuju pohvale za to što su uradile u proteklih šest meseci, imajući u vidu da je Agrobanka bila u katastrofalnom stanju", ocenio je Cvetković.

Osvrnuvši se na činjenicu da je Zvonimir Nikezeić izašao iz Agrobanke nekoliko meseci pre uvođenja prinudne uprave, Cvetković je rekao da je to učinio jer je bio protiv odluka koje su se donosile u toj banci.

Na pitanje kako vidi prve korake nove Vlade Srbije u ekonomiji, on je rekao da prve ocene treba davati nakon sto dana rada.

"Mogu da komentarišem nešto što nije iz oblasti ekonomije, a to su zakoni koji su doneti i mislim da se nije išlo u pravcu demokratizacije društva. Doneti su zakoni koji omogućavaju masovna otpuštanja ljudi koji su partijski nepodobni", tvrdi bivši premijer.

Zatim, dodao je Cvetković, donet je zakon koji omogućava kontrolu izvršne vlasti nad svima koji imaju upravne ingerencije, a to su, između ostalog i nezavisne institucije.

Cvetković je mišljenja da je Srbiji što pre neophodan novi aranžman sa MMF-om kako bi obezbedila pristup povoljnim izvorima finansiranja, dok će ekonomija Srbije i njen oporavak zavisiti od situacije u okruženju i EU.

On je ponovio da napušta politiku, da ide u privatan biznis i da ima u planu nekoliko opcija.

(Tanjug, foto: Tanjug/Nenad Milošević)