Sumnja se da su, osim privatizacija, neka putarska preduzeća poslove dobijala uz pomoć korupcije, mimo propisanih procedura i zakona.

Policija i tužilaštvo oformiće tim za proveravanje poslovanja tih preduzeća i tokom pretktivičnog postupka utvrđivati da li ima krivične odgovornosti njihovih čelnih ljudi.

Slučaj sa putarima otvoren je pre godinu i po dana hapšenjem 15 osumnjičenih za zloupotrebe u izgradnji puta u Požarevcu, između 2005. godine i 2007. godine, a kao vođa grupe optužen je bivši direktor "Puteva Srbije" Branko Jocic.

Nekoliko dana kasnije usledila su i hapšenja ljudi iz "Nibens grupe" na čelu sa Milom Đuraškovićem i sedam rukovodilaca u putarskim preduzećima iz te grupe.

Sagovornici Tanjuga su potvdili da privatizacije putarskih preduzeća nisu bile na prvobitnom spisku koji je Evropska komisija prošle godine dostavila Srbiji - sa nalogom da se ispitaju 24 sporne privatizacije velikih preduzeća.

Među tim spornim privatizacijama bili su Mobtel, Jugoremedija, Nacionalna štedionica, C-market, Šinvoz, Srbolek, Sartid i drugi, i protiv njih su u toku bilo krivični bilo pretkrivični postupci.

Poslednja privatizacija za koju je tražena provera u prvom zahtevu EK obavljena je 2007. godine, rekao je ranije Tanjugu portparol tužilaštva Tomo Zorić.

(Tanjug, foto: Guliver/Getty Images)