• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Finansiranje fakulteta dovedeno u pitanje

Preživaljavanje državnih fakulteta moglo bi da bude dovedeno u pitanje ako Skupština Srbije u celosti usvoji predlog Zakona o izmenama i dopunama zakona o budžetskom sistemu, pišu "Novosti."

Ovaj dokument predviđa, između ostalog, da bi fakulteti sve što zarade morali da uplate u državni budžet.

Bez tih para, međutim, mnoge visokoškolske ustanove ne bi mogle ni da plate struju i komunalije. Zabrinuti za sudbinu univerziteta i naučnih instituta, čelni ljudi najuglednijih među ovim institucijama pisali su i predsedniku države, premijeru i resornim ministrima, kako bi skrenuli pažnju na propust i ogroman problem koji može da nastane.

Sa potencijalnom pretnjom za normalan rad fakulteta upoznat je i prof. dr Branko Kovačević, rektor Univerziteta u Beogradu. On kaže da novac koji država kao osnivač uplaćuje fakultetima pokriva tek 20 odsto njihovih ukupnih troškova.

“Ako bi ovakav zakon bio usvojen, došli bismo u neke mračne dane, da fakultetima isključuju struju i vodu zbog neplaćenih račun”, upozorava prof. dr Branko Kovačević. ”Sve bi to išlo u prilog jedino privatnim visokoškolskim ustanovama.”

”Ovaj predlog zakona kaže da institucije kojima je osnivač država, a tu spadaju i fakulteti i univerziteti, ne mogu da zadržavaju sopstvene prihode”, objašnjava za “Novosti” prof. Kovačević I dodaje: “To je u redu za neke agencije, ali ne za fakultete. Jer, država ne daje ni ono što joj je obaveza kao osnivaču.”

Dug države prema fakultetima raste iz godine u godinu i meri se desetinama miliona evra. Pare za komunalije, krečenje, nove knjige, sitne popravke i kupovinu opreme za rad fakulteti obezbeđuju sami. Nešto zarade iz projekata koje finansira EU ili iz komercijalnih projekata, a mnogi štampaju i prodaju knjige... Od tog novca neki i stipendiraju studente.

”U projektima koje finansira EU precizno se zna na šta se troši svaki dina. Kako bi to izgledalo kada bismo predstavnicima EU fondova rekli da to što su nam uplatili moramo da prosledimo u državnu kasu, a mi ćemo raditi bez sredstava i potrebne opreme. Pa, taj projekat bi odmah pao i bili bismo isključeni iz evropske istraživačke zajednice”, objasnio je Kovačević za “Novosti.”


(MONDO, foto ilustracija:Guliver/Getty Images)

Tagovi

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nemanja23

Pa jedna profesorska plata moze da resi celu mesecnu komunaliju za ceo fakultet..i to bez ostalih % na knjige i mnoge stvari...kriza je pa nek se menjaju mesecno..ne mora bas sve preko nasih studentskih ledja i dzepa roditelja

Kreator

Vec rekao, Fakulteti pripadaju fakultetskim upravljackim klikama i profesorima. Jedino sto im je bitno je da sto vise novca uzmu od studenata, da podele izmedju sebe. Sve sami pokvarenjaci i sebicnjaci.

gledam i ne verujem

-ovo ce se ili zavrsiti tako sto ce skolarine postati nerealno velike i bice manje mesta na budzetu ili ce studenti organizovati proteste i to ne samo u Bg, nego i u svim ostalim univerzitetskim gradovima... Ne ocekujem da ce se dogovoriti Vlada sa univerzitetima, sto nikome ne ide u prilog... Jadni mi studenti a i nasi roditelji sa nama...

special image