• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neki Romi se vraćaju u nehigijenska naselja

Iako su dobili stanove ili novčanu nadoknadu u slučaju da su vraćeni u mesta starih prebivališta pojedini Romi vratili se u nehigijenska naselja u Beogradu, tvrde u Skupštini Beograda odgovarajući na kritike Šaina.

Gradski Sekretarijat za socijalnu zaštitu saopštio je , povodom iseljavanja porodica iz neformalnog naselja u zemunskoj Ulici Tošin bunar, da su neke od tih porodica ranije zbrinute, dobijanjem mobilnih stambenih jedinica ili socijalnih stanova.

Saopštenju koje je emitovano sinoć prethodio je protest predsednika Romske partije i poslanika u Skupštini Srbije Srđana Šaina protiv najnovijeg iseljavanja Roma u Beogradu i optužio gradsku vlast da nije obezbedila smeštaj pomenutim porodicama.

Odgovarajući na optužbe Šaina, Sekretarijat je u saopštenju naveo da su se u novoformiranom naselju Tošin bunar, zatekle dve porodice iz Beograda, koje su nakon raseljavanja ispod "Gazele" i kod "Belvila", već dobile mobilne stambene jedinice u naseljima Makiš 2 i Rakovica-Kijevo.

Jedna od njih je na poslednjem konkursu za dodelu socijalnih stanova, dobila stan od 55 kvadratnih metara i preuzela je ključeve 12. septembra, navedeno je u saopštenju.

Takođe, jednoj od porodica je opština Bojnik dodelila stan u koji su se uselili odmah po raseljavanju nehigijenskog naselja ispod mosta "Gazela", navodi se u saopštenju i ističe da su se u prostoru fabrike "Borac", u Ulici Tošin Bunar, nalazile 23 porodice.

Njih 11 nekada je živelo u nehigijenskom naselju pored "Belvila", ali su prilikom raseljavanja vraćeni u gradove u kojima su imali prebivalište (Niš, Bojnik, Kostolac, Lebane, Leskovac...).

U saopštenju se ističe da je briga nad ovim porodicima u nadležnosti Ministarstva rada i socijalne politike, kao i lokalnih samouprava u kojima ove porodice imaju prijavljeno prebivalište.

Iako grad Beograd nije bio nadležan i u obavezi da to učini, porodice su, nakon iseljenja iz neformalnih naselja, organizovanim prevozom vraćene u ove gradove i iz gradskog budžeta svima je isplaćena jednokratna pomoć u iznosu od 20.000 dinara, ukoliko su imali svoje objekte u koje su se vratili , ili 100.000 dinara ukoliko je objekte koje poseduju trebalo renovirati.

U saopštenju se navodi da je svim romskim porodicama kao i raseljenim licim sa Kosova i Metohije, koji su imale prebivalište u Beogradu, grad nakon raseljavanja nehigijenskih naselja obezbedio smeštaj u četiri nova i još dva već postojeća naselja.

Grad Beograd svakodnevno radi na unapređenju njihovog položaja. Svi imaju lična dokumenta, zdravstvenu zaštitu, a deca redovno pohađaju škole ili su upisana u vrtiće, isrič se u saopštenju.

Takođe, jedan broj odraslih je počeo da radi u nekom od javnih komunalnih preduzeća, navodi se u saopštenju i podseća da je za sve mere koje je grad Beograd preduzeo na poboljšanju statusa i položaja Roma, Evropska komisija dala pozitivan izveštaj, kao i Zaštitnik prava građana.

Šain je juče protestovao protiv najnovijeg iseljavanja Roma u Beogradu iz ulice Tošin bunar.

"Ponovo se dešava scenario da neodgovorna gradska vlast ne obezbedi alternativni smeštaj delu stanovništva koje živi u gradu, a na žalost najviše njih su Romi koji su i ranije bili u Belvilu", rekao je Šain novinarima u Skupštini Srbije.

On je dodao da je njih 80, od čega su 40 deca, bili iseljeni u lokalne sredine u kojima nisu zbrinuti i nije rešen njihov ekonomski status pa su se vratili u Beograd, gde se, kako je rekao, ponavlja scenario sa njihovim iseljavanjem.

(Tanjug/Ilustracija. Guliver/Getty Images)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image