Oni razmišljaju o žalbi zbog odluke Ustavnog suda Srbije da oceni neustavnom uredbu Vlade, prema kojoj su ravnogorci tretirani kao učesnici Narodnooslobodilačkog rata.

Prema ovoj odluci Ustavnog suda, članovima Ravnogorskog pokreta uskraćena je zdravstvena zaštita, pravo na borački dodatak, ličnu invalidninu, dodatak za njegu i pomoć, ortopedski dodatak, pravo na banjsko i klimatsko liječenje o trošku države, te pravo na ortopedska i druga pomagala.

Međutim, oni i dalje imaju pravo na penziju i profesionalnu rehabilitaciju, piše beogradski dnevnik "Danas".

Zahtev za ocenu ustavnosti podneo je Savez udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR), čiji predsjdnik Miodrag Zečević ističe da je ovo samo prva faza i da je SUBNOR već tražio ocenu ustavnosti i Zakona o rehabilitaciji.

Ako bi Ustavni sud osporio ovaj zakon, pravna posledica bilo bi poništavanje mnoštva presuda koje su u međuvremenu donesene.

Od 2.012 presuda o rahabilitaciji, bar pola se odnosi upravo na nekadašnje neprijatelje partizana, pišu "Večernje novosti".

List navodi da se u poslednjih osam godina, otkad je usvojen zakon kojim se izjednačavaju četnici i partizani, Ministarstvu rada i socijalne politike Srbije obratilo 3.000 ravnogoraca tražeći da im se prizna borački status.

Njih 700 je odmah odbijeno, dok su ostali bili "na čekanju" do danas.

(Srna)