U Novom Sadu danas je održan protestni skup i šetnja pod nazivom "Šetnja za slobodu", koju je povodom obeležavanja pet godina od održavanja antifašističkog skupa NVO.

Skup kome je, prema proceni policije, prisustvovalo oko 2.000 građana, počeo je minutom ćutanja u znak sećanja na preminulog direktora Beogradskog centra za ljudska prava Vojina Dimitrijevića.

Okupljanje je počelo ispred prostorija Nezavisnog društva novinara Vojvodine, a nakon kratkog obraćanja organizatora, građani su krenuli u šetnju Zmaj Jovinom i Dunavskom ulicom ka Keju žrtava racije.

Na čelu kolone građani su nosili veliki transparent na kome je ispisano "Stop fašizmu" i precrtan kukasti krst, kao i zastave Srbije, Vojvodine, Novog Sada i EU.



Protestnu šetnju obezbeđivale su jake policijske snage, a zabeležen je samo jedan manji incident kada je jedan mladić iz automobila bacio plastičnu flašu ka koloni, na šta je policija odmah reagovala.

Ispred Spomenika žrtvama racije građani su minutom ćutanja i polaganjem cveća odali počast svim žrtvama fašističke i nacističke ideologije.

Vence su položili predstavnici koalicije NVO "Građanska Vojvodina", Lige scijaldemokrata Vojvodine i DS.

Po završetku skupa, novinarima se obratio direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov, koji je kazao da je skup organizovan kako bi se obeležilo pet godina od kada je Novi Sad rekao ne fašizmu i nacizmu.

"Svedoci smo da širom Srbije ekstremne grupe ruše naše gradove i onemogućavaju slobodu kretanja. Na nama je da učinimo sve da država zabrani rad takvim grupama i omogući normalan život svojih građana", kazao je Popov.

Portparolka LSV Aleksandra Jerkov je rekla novinarima da je današnje okupljanje isto ono koje je bilo i pre pet godina kada je, kako je kazala, Novi Sad sprečio "firera" (vođa organizacije Nacionalni stroj) da proslavi Himlerov rođendan, što je "tada trebalo da se učini pod plaštom navodnog nacionalnog skupa".

"Juče su, uz najveće državničke počasti, sahranjeni posmrtni ostaci čoveka koji je potpisao saradnju sa Hitlerom (kneza Pavla Karađorđevića na Oplencu), a onda su svi ti koji su organizovali sahranu otišli u Jajince da odaju poštu žrtvama fašizma. To tako ne može", kazala je Jerkovova, ocenivši da se Srbija odriče svoje antifašisticke prošlosti.

Ona je rekla da joj je drago što su u štenji učestvovali pripadnici Gej-strejt alijanse, jer se, kako je istakla, radi o šetnji slobodnih ljudi.

Predsednik Društva novinara Vojvodine Dinko Gruhonjić je, u ime organizatora skupa, kazao da je tokom ovog vikenda i uoči njega viđeno da su u Srbiji ponovo na snazi zabrane i da ovaj skup jasno pokazuje da su građani protiv toga.

"Masovnim prisustvom ovom skupu novosađani su pokazali da žele da žive slobodno bez ograničenja, na način u kome niko neće biti smenjen zbog latiničnog natpisa i nikome neće biti zabranjeno kretanje zbog bilo čega", rekao je Gruhonjić.

Na pitanje novinara da prokomentariše političke poruke koje su upućivane sa govornice, Gruhonjić je rekao da "to što se neki nisu pridržavali našeg dogovora ide njima na čast, jer su pokušali da jedan ovakav skup pretvore u ličnu promociju".

Predstavnik organizacije "Beograd prajd" Goran Miletić je rekao da mu je drago što je učestvao u današnjoj šetnji i zapitao kako je moguće da slobodno šeta Novim Sadom, a da je to u Beogradu bilo onemogućeno.

"Zaista je prijatno kada možete slobodno da šestate gradom, pogotovo u odnosu na jučerašnji dan kada smo morali da pregovaramo s policijom da li možemo da izađemo ispred zgrade u kojoj je smešten Medija centar", rekao je Miletić, dodajući da mu je drago što je skup u Novom Sadu protekao bez incidenata.

Koalicija NVO "Građanska Vojvodina" organizovala je 7. oktobra 2007. godine protestnu šetnju u kojoj je učestvovalo oko 5.000 građana, sa ciljem da se suprotstavi nameri neonacista da toga dana organizuju svoj marš u Novom Sadu.

Neonacisti su tada zasuli kolonu građana kamenicama i nekoliko građana je povređeno, a neonacisti su bili privedeni. Sudski postupak povodom tog incidenta još nije okončan.

(Tanjug, foto:Tanjug/Jaroslav Pap)