• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Batina "rajska alatka" za 37 odsto roditelja

U Srbiji 37 odsto roditelja primjenjuje fizičko kažnjavanje dece, pokazalo je najnovije istraživanje Unicefa.

Zamenik Zaštitnika građana za prava deteta Tamara Lukšić-Orlandić smatra da je krajnje vreme da ovaj model vaspitavanja bude izbačen i iz porodice.

Orlandićeva je na promociji brošure o roditeljstvu bez nasilja, koju je uradila kancelarija Zaštitnika građana u saranji sa Unicefom, rekla da društvo koje zabranjuje svaki oblik nasilja među odraslima ne može istovremeno da prihvata da se deca podvrgavaju nekom obliku fizičkog nasilja, pa makar ono bilo i od roditelja.

"Fizičko nasilje je proterano iz institucija obrazovanja, odnosno deca se fizički ne mogu kažnjavati u školama. Zakonski je proterano i iz institucija socijalne zaštite, samo je ostalo u porodici", istakla je Orlandićeva.

U brošuri koja je danas predstavljena, a koja će biti deljena u porodilištima, domovima zdravlja i školama, jasno je ukazano roditeljima na alternative fizičkom kažnjavanju.

Zamenik direktora kancelarije Unicefa u Srbiji Lesli Miler istakla je da ohrabruje činjenica da se svest kod roditelja o fizičkom kažnjavanju dece polako menja.

"Kada smo 2005. godine radili istraživanje došli smo do podatka da 58 odsto roditelja fizički kažnjava decu, da bi se pet godine kasnije 37 odsto roditelja izjasnilo da decu fizički kažnjavaju, što je veliki pomak", rekla je Milerova.

Istraživanje koje su proveli članovi Panela mladih savetnika Zaštitnika prava građana pokazalo je da mladi dobro prepoznaju neefikasnost, štetne i opasne posledice fizičkog kažnjavanja.

Više od 80 odsto mladih smatra da se deci može ukazati na štetno ponašanje i bez batina i da se batinama može povrediti telo i ličnost deteta. Čak 63 odsto smatra da se deca batinama uče strahu, a ne razumevanju.

(Srna/Ilustracija: Guliver/Getty Images)

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

simke

Da me nisu tukli kada je trebalo verovatno bi me sada bilo po svakom cosku i rasturao bi neku drogu ili bi gledao sta cu da obijem sledece,tako da BATINA JE IZ RAJA IZASLA

PEĐA

Uf, pa nas je i učetiljica znala malo da čupne za zulufe ili uši kad smo nevaljali. Koliko se sećam, roditelji su to podržavali. Nisam smeo kući da prijavim kad mi u školi "istegnu uši" jer bih momentalno dobio "dodatnu porciju":-). Bilo neko drugo, bolje vreme.

PEĐA

Bre, keva me mlatila k'o vola u kupusu sve do 4-og osnovne:-). I hvala joj do neba na tome. PS I služenje vojnog roka je bilo zlato.

special image