• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Korupcija: Dotakli smo dno, ali ima nade

Vensan Dežer kaže da je Srbija od 2007 u borbi protiv korupcije stagnirala, "čak nazadovala u protekloj godini", ali da nova srpska vlada šalje snažnu poruku da država ozbiljno doživljava svoju obavezu.

Šef delegacije EU u Srbiji je na Antikorupcijskom forumu Srbije održanom u Beogradu ukazao da se u izveštaju Evropske komisije o napretku za 2012. Srbija ocenjuje negativno i da je na dnu skale.

Situacija u oblasti borbe protiv korupcije u Srbiji nije najbolja i postignuto je veoma malo u toj borbi, rekao je Dežer.

On je dodao da situacija nije teška samo u Srbiji već u celoj Evropskoj uniji, ali da srpska vlada mora da odoli iskušenju da se poredi sa najgorim članicama EU.

Dežer je ukazao i na značaj podizanja nivoa svesti građana Srbije ističući da građani ne treba samo da budu informisani već i da preuzmu svoj udeo u borbi protiv korupcije.

Ključna stvar za sprovođenje uspešne kampanje za podizanje svesti u javnosti u vezi sa značajem borbe protiv korupcije, naveo je Dežer, jeste postojanje snažne volje u društvu da se protiv nje izbori, što se vidi u delovanju nove srpske vlade.

"Svedoci smo da u poslednjih nekoliko meseci postoje snažne akcije kojima se šalje snažna poruka da vlada zaista ozbiljno doživljava svoju obavezu da se bori protiv korupcije i organizovanog kriminala", rekao je Dežer.

On je istakao da je Evropska unija pozdravila inicijativu srpske vlade da se na najvišem nivou snažno koordinira borba protiv korupcije, ali i dodao da je za uspeh te borbe važno kako će njeni rezultati biti doživljeni u javnosti.

"Provera stanja ove borbe u realnosti videće se u reakciji javnosti. Ona mora da vidi iz te borbe da je tolerancija prema korupciji nulta i da niko nije nedodirljiv", kazao je Dežer.

Dežer je dodao da Evropska unija neće samo pratiti situaciju u Srbiji već i da će aktivno podržavati njenu borbu.

"Ulagaćemo finansijska sredstva za podršku Srbiji u borbi protiv korupcije. U decembru ćemo pružiti pomoć za obuku tužilaca i sudija u sprovođenju istrage, pomoći ćemo da vlada dovrši izradu strategije o borbi protiv korupcije i da joj u 2013. pomognemo u njenom sprovođenju, pre svega u borbi u oblasti zdravstva, obrazovanja, privatizacije i katastra", rekao je Dežer dodajući da će, pored države, EU podržati i organizacije civilnog društva koje se bave borbom protiv korupcije.

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da još ne postoji analiza na koji način poslovi u državnoj upravi utiču na korupciju, iako je borba protiv korupcije vrhunski strateški prioritet.

"U izradi te analize nije se daleko stiglo", rekao je Dačić na Antikorupcijskom forumu održanom u Palati Srbija.

Dačić je istakao da je potrebna saradnja i bolja koordinacija svih državnih organa u borbi protiv korupcije i istakao važnost koordinacije službi u okviru Biroa za nacionalnu bezbednost.

On je naveo da su u prethodnom periodu prioritet bili teži oblici korupcije, poput poslovanja Agrobanke, i dodao da su na korupciju posebno osetljive javne nabavke za javna preduzeća, pravosuđe, zdravstvo, policija, prosveta i krediti iz Fonda za razvoj.

Ministar pravde Nikola Selaković rekao je da su prethodne godine obeležile "bujice obećanja a mrvice dela" i najavio da će Srbija u najskorije vreme dobiti novu Strategiju za borbu protiv korupciju koja, po njegovom ubeđenju, neće biti "mrtvo slovo na papiru".

Predsednik Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zoran Stojiljković rekao je da 72 odsto građana prihvata tvrdnju da stvari u Srbiji idu u pogrešnom smeru, 87 odsto misli da su političari I sudije previše korumpirani da bi se zaista borili protiv korupcije, dok 74 odsto smatra da je policija previše korumpirana.

"Za redukovanje korupcije posebno je važno ogoliti i razoriti mehanizme političke korupcije a posebno kreiranja koruptivne veze između biznisa i slabe, partokratijom zarobljene države", rekao je Stojiljković.

(agencije/MONDO, foto: Beta, Milan Obradović)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Merkatsimi

Nikola Pasic: "situacija je bezizlazna, ali, izvucicemo se nekako."

special image