• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Đake opasnost vreba sa interneta

Čak 11 odsto đaka je otišlo na sastanak sa nepoznatom osobom koju su upoznali na internetu, a 35 odsto njih ostavlja lične podatke na mreži

Koristeći internet, deca školskog uzrasta izlažu se raznim rizicima što potvrđuje i podatak prema kome je čak 11 odsto njih prihvatilo i otišlo na sastanak sa osobom koju je upoznalo preko interneta, rečeno je danas na predstavljanju najnovijeg istraživanja.

Da je digitalno nasilje prisutno među đacima pokazuje i podatak prema kojem je čak 35 odsto učenika ostavljalo lične podatke na profilima ili blogovima, što može biti zloupotrebljeno, rečeno je na Četvrtoj konferenciji Mreža škola bez nasilja.

I drugi podaci iz istraživanja su zabrinjavajući i pokazuju da se osim sve prisutnijeg digitalnog nasilja, otvara i problem seksualnog nasilja među vršnjacima.

"Više od 14 odsto devojčica i pet procenata dečaka izjavilo je u istraživanju da je bilo izloženo seksualnom nasilju od vršnjaka", rekla je dirketorka UNICEF-a u Srbiji Judita Rajhenberg.



Ona je na skupu upozorila da svako 5. dete bira da ćuti o nasilju koje se nad njim dešava, 18 odsto dece izloženo je nasilju preko društvenih mreža, a 26 odsto dece bilo je svedok takvog nasilja, ali nije ništa preduzelo.

Istrživanje je pokazala da više od 80 odsto učenika osnovnih i srednjih škola poseduje mobilni telefon, od čega 40 procenata iz nižih razreda osnovne škole (OŠ) i 65 procenata iz viših razreda osnovne i srednje škole pristupa internetu preko mobilnih telefona.

Više od 90 odsto ispitanika koristi računar, a približno polovina ispitanika iz nižih razreda OŠ i oko 80 odsto učenika starijih razreda osnovne i 90 procenata đaka srednjih škola svakodnevno pristupa internetu.

U socijalne mreže redovno je uključeno 80 procenata srednjoškolaca i 65 odsto starijih osnovaca, dok je procenat za četvrtake 46 odsto, pokazali su rezultati.

Srednjoškolci, što je i za očekivati, nešto češće nego osnovci (52 odsto prema 48 odsto) posećuju sajtove za koje misle da bi im roditelji branili da ih posećuju. Takođe, učenici četvrtog razreda osnovne škole najviše su izloženi uznemiravanju telefonskim pozivima i preko interneta, dok stariji učenici najčešće trpe uznemiravanje i vređanje putem telefonskih poziva i SMS poruka, pokazalo je istraživanje.

U ulozi žrtve snimanjem mobilnim telefonom ili kamerom našlo se 8 odsto četvrtaka, devet odsto starijih osnovaca i 18 procenata srednjoškolaca. Među učenicima četvrtog razreda OŠ, 16 procenata je izjavilo da su čuli ili videli da je neko od njihovih drugova ili drugarica doživeo neprijatnost od drugih putem računara ili mobilnog telefona, dok je među starijim učenicima taj procenat veći, 26 odsto. Istraživanje je sproveo Institut za psihologiju.

Na skupu je ukazano da je Program "Škola bez nasilja" započet 2005. godine u 54 osnovne škole, a danas, sedam godina kasnije, sprovodi ga 251 škola u 89 mesta u Srbiji.

Program predstavlja paket mera i aktivnosti koje škole sprovode da bi na što kvalitetniji način uspostavile i održale mehanizme prevencije i intervencije na nasilje u svojoj školi i svojoj zajednici.

Cilj konferencije je da se ojačaju kapaciteti škola za upravljanje prevencijom nasilja i da se škole podrže, osnaže da budu lideri u promociji kulture nenasilja, a na skupu je još 25 škola, uručivanjem plaketa, uključeno u Program.

Prema rečima ministra Žarka Obradovića, plakete ne znače da u školama ne postoji nasilje i da se neće dogoditi, ali znači da su škole na dobrom putu da razviju i koriste odgovarajuće mehanizme u prevenciji i zaštiti od nasilja.

"Ne očekujemo da škola sama rešava probleme nasilja, već da treba da bude ključni nosilac koji u prevenciji i intervenciji povezuje i aktivira sve ostale koji su vezani za rad škole", rekao je Obradović, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

evolucija uživo

kad su dovoljno glupi da prave takve greške nek ispaštaju, evolucija to da prečisti... Ja kad sam dobio internet u 4. osnovne (negde oko milenijumske bube) podrazumevalo se da ću da štitim svoju privatnost, i da ću paziti šta radim po internetu i sa osobama odande. A klinci danas nemaju mozga ni za šta osim za fejs

special image