• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zašto u Kazahstanu slave Srpsku Novu godinu

Nova godina, praznik kojim se obležava početak godine po (staro)Julijanskom kalendaru, slavi se večeras u regionu ali i malo dalje na istoku.

Građansku Novu godinu po Julijanskom kalendaru osim Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, dočekuju građani Makedonije, Rusije, Ukrajine, Moldavije, Gruzije, Belorusije i Kazahstana.

Srpska Nova godina, dakle nije srpska, uslovno je pravoslavna (jer se većina pravoslavnih crkava ne služi starojulijanskim kalendarom), već može biti samo "julijanska" i eventualno liturgijska. Pravoslavna crkva u Srbiji, kao i njene posestrime na Istoku na taj dan, 1. januar po julijanskom crkvenom kalendaru slave praznik Obrezanja Isusa Hrista i spomen na svetog Vasilija Velikog.

U crkvama se tim povodom posle liturgije služi blagodarenje za proteklu godinu, a ujedno i molitva za nastupajući godišnji krug. Moli se za mir, za stišavanje neprijateljstava i ratova, prenosi
Verska informativna agencija (VIA).

Kod Srba se praznik naziva Malim Božićem i priprema se poseban kolač - vasilica. Kod Grka je sličan kolač nazvan "vasilopita".

Hristos je 14. januara po Gregorijanskom kalendaru, osmog dana po rodenju obrezan, po Mojsijevom zakonu, koji je važio za svu jevrejsku mušku decu, i pri tome dobio ime Isus, kako beleži evangelist Luka.

Na sutrašnji dan 379. godine, umro je arhiepiskop grada Kesarije u Kapadokiji, Vasilije, nazvan Velikim, u 45. godini života.

Njegove zasluge za Crkvu su brojne, smatra se učiteljem vascele Crkve, ocem istočnog monaštva, braniocem vere od jeretika. On je sastavljač teksta liturgije, koja nosi njegovo ime.

Kod Srba se slavi kao krsna slava, a kod Grka i Rusa kao imendan. Sveti Vasilije Veliki je slava srpskog monaštva.

U srpskoj kneževini su u 19. veku ovoga dana održavane narodne skupštine, a u Hilandaru po običaju godišnji sabor staraca.

Crkvena Nova godina, inače, počinje 1. septembra po julijanskom, odnosno 14 po gregorijanskom kalendaru.

Kao što se može videti na sajtu SPC u Vizantiji je dugo trajala dilema kada treba slaviti početak nove godine, da li u martu ili pratiti Vaskrs?

Odlukama Prvog i (potvrdom) Šestog Vaseljenskog sabora odlučeno je da se početak godine stavi u septembar, jer je oko jevrejske nove godine, Isus Hristos, ušavši u hram, oglasio godinu milosti Gospodnje, počeo je pro.

Dugo je još vremena uzelo dok se Nova godina nije počela jednoobrazno proslavljati 01. septembra po julijanskom kalendaru, tako je i u Srbiji sve do vremena Cara Dušana, Nova godina počinjala u martu.

(MONDO/agencije, foto: SPC)

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Uvazavanje razlicitosti

Ako hocete poslati komentar za uvazavanje onda pre toga procitajte nesto o istoriji i kulturi naroda . Ovako nastupate suvise ostrasceno samo je nase ispravno a kod njih drugih nista nevalja - domaci pljuvaci srba rade upravo suprotno.

dragan srbski

joj sta nam pametni rade, slavim pravoslavnu novu godinu, slavi je ceo ruski rod u kazakstanu. Neslavim obrezivanje. Sto se onda jermeni ne ob rezuju, a od pocetka prihvatili hriscanstvo. I ostali po starom a pravoslavci i katolici sve promenili. Da nam isus mozda nije musliman, kako nam pametni udaraju na pravoslavlje.

Goran

Sta sad ako ne slavimo ovu novu godinu, onda bi trebalo i bozic da slavimo 25 decembra? sta nas onda veze jos za Julijanski kalendar, novu godinu ne slavim prvog januara nego 14 kad i svi Srbi!

special image