• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako ide naplata kazni pušačima

Prošle godine samo 44 osobe uhvaćene na delu, a naplaćeno 220.000 dinara

mestu. Od njih se u državnu kasu slilo 220.000 dinara, pišu "Novosti".

Iako ne postoje precizni podaci sa koliko su novca nesavesne firme popunile budžet, procenjuje se da je u pitanju oko 500 miliona dinara. Pravnim subjektima je u 2012. godini izrečena 391 kazna, u visini od 30.000 do milion dinara.

Da li su pušači veštiji, inspektori lenji ili se pušenje u Srbiji smanjilo - niko ne može sa sigurnošću da utvrdi. Ali, zvanični podaci ukazuju na to da je broj kazni prošle godine dvostruko smanjen u odnosu na 2011.

"Učestale inspekcijske kontrole uslovile su da se prekršaji smanje. Čini se da ljudi više poštuju zakon. Kategorije objekata gde se ne poštuje zakon često se menjaju, pa tako imamo jednog meseca najviše kažnjenih ugostiteljskih objekata, a drugog firmi. Trećina kazni napisana je po prijavama stranaka. Bolnice kontroliše zdravstvena inspekcija, i tu je i najmanji broj prekršaja", kaže dr Zoran Panajotović, načelnik Republičke sanitarne inspekcije.

Prema podacima Ministarstva zdravlja, prošle godine izrečeno je 120 kazni za neisticanje znaka za pušenje, 94 zbog neimenovanja odgovorne osobe i 177 kazni jer se ne sprovodi zabrana pušenja. Godišnje se obavi više od 150.000 inspekcijskih pregleda. Procene su i da je gotovo svaki treći odrasli stanovnik - pušač, kao i svaka četvrta trudnica.

Od kad se primenjuje Zakon, nešto više od dve godine, povećana je potražnja za stručnom pomoći. Kako je rekla dr Ika Pešić, šef Službe za odvikavanje od pušenja Klinike za pulmologiju KCS, ljude sve više motiviše i cena cigareta.

"Pomoć u našim savetovalištima, kojih ima 28 u Srbiji, godišnje potraži 2.500 ljudi, od kojih su dve trećine - žene. Procenat uspešnosti odvikavanja je oko 40 odsto, dok je kod individualnih tretmana i do 60 odsto", kaže dr Pešić za "Novosti".

(MONDO/Ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Tagovi

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

branislav

ovo je zakon koji se uopšte ne primenjuje u praksi..u firmama se puši po kancelarijama a zakon je izvrgnut ruglu..pitam se zašto je uopšte i donesen..

Mentalna higijena

Koje ste drukare nepusaci! :D Zapitajte se malo sta pricate...

Anti pušač

Olenjili se inspektori. U firmi kao što je Telekom, na ulazu dok čekaš lift ceo hodnik se oseća na dim.

special image