Kako je pokazalo istraživanje Komiteta za ljudska prava (Jukom) i Grupe za razvojnu inicijativu (SeConS), među onima koji su mogli da koriste besplatnu pravnu pomoć, čak 47 odsto izjasnilo da nisu znali da u Srbiji postoji takva institucija.

Saradnik SeConS Danilo Vuković rekao je na predstavljanju ovog istraživanja u okviru tribine "Pristup pravdi - pravda za sve" da službu besplatne pravne pomoći u opštinama ili nevladinim organizacijama uglavnom koriste osobe sa višim stepenom obrazovanja, ali slabijeg mateijalnog statusa.

Tako u Srbiji besplatnu pravnu pomoć koristi tek četiri posto ukupne populacije a čak svaki deveti učesnik sudskog procesa imao je a nju pravo.

Ove usluge, naglasio je Vuković, uglavnom se koriste za rešavanje radno - pravnih pitanja, rešavanje bračnih i porodičnih odnosa, dobijanje ličnih dokumenata, kod različitih imovinskih pitanja, telesnih povreda, žrtva nasilja.

"Istraživanja među korisnicima su pokazala da su oni veoma zadovoljni uslugama besplatne pravne pomoći. Čak 82 odsto ispitanika je odgovorilo da im je besplatna pravna pomoć pomogla da reše problem, dok je 18 da nije", dodao je on.

Informacije o postojanju službe beplatne pravne pomoći više od 40 posto ispitanika je dobilo putem medija, dok se 30 odsto izjasnilo da su saznali od prijatelja i komšija.

Koordinator Kancelarije za pružanje pravne pomoći žrtvama nasilja u opštini Zvezdara Leila Ruždić Trifunović naglasila je da građani još ne znaju da u većini opština postoji službe besplatne pravne pomoći u kojoj pravnici mogu da daju adekvatne savete, ali ne zastupaju građane na sudu.

"Tokom 2011. godine ova služba u opštini Zvezdara je imala 150 korisnika koji su imali predmete na sudu, ali svakodnevno dolazi po troje, četvoro ljudi po pravni savet. Tokom 2012. godine broj korisnika se povećao za trećinu", naglasila je ona.

Ona je dodala da bi bilo dobro da sve opštine imaju ovu službu i da takse budu primerene, tako da ova usluga bude dostupna svima.

(Tanjug, ilustracija: Guliver/Getty Images)