• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Građani, koristite besplatnu pravnu pomoć!

Građani su još uvek nedovoljno informisani o dobijanju besplatne pravne pomoći koju mogu dobiti u većini opština, ali i pojedinim nevladinom organizacijama.

Kako je pokazalo istraživanje Komiteta za ljudska prava (Jukom) i Grupe za razvojnu inicijativu (SeConS), među onima koji su mogli da koriste besplatnu pravnu pomoć, čak 47 odsto izjasnilo da nisu znali da u Srbiji postoji takva institucija.

Saradnik SeConS Danilo Vuković rekao je na predstavljanju ovog istraživanja u okviru tribine "Pristup pravdi - pravda za sve" da službu besplatne pravne pomoći u opštinama ili nevladinim organizacijama uglavnom koriste osobe sa višim stepenom obrazovanja, ali slabijeg mateijalnog statusa.

Tako u Srbiji besplatnu pravnu pomoć koristi tek četiri posto ukupne populacije a čak svaki deveti učesnik sudskog procesa imao je a nju pravo.

Ove usluge, naglasio je Vuković, uglavnom se koriste za rešavanje radno - pravnih pitanja, rešavanje bračnih i porodičnih odnosa, dobijanje ličnih dokumenata, kod različitih imovinskih pitanja, telesnih povreda, žrtva nasilja.

"Istraživanja među korisnicima su pokazala da su oni veoma zadovoljni uslugama besplatne pravne pomoći. Čak 82 odsto ispitanika je odgovorilo da im je besplatna pravna pomoć pomogla da reše problem, dok je 18 da nije", dodao je on.

Informacije o postojanju službe beplatne pravne pomoći više od 40 posto ispitanika je dobilo putem medija, dok se 30 odsto izjasnilo da su saznali od prijatelja i komšija.

Koordinator Kancelarije za pružanje pravne pomoći žrtvama nasilja u opštini Zvezdara Leila Ruždić Trifunović naglasila je da građani još ne znaju da u većini opština postoji službe besplatne pravne pomoći u kojoj pravnici mogu da daju adekvatne savete, ali ne zastupaju građane na sudu.

"Tokom 2011. godine ova služba u opštini Zvezdara je imala 150 korisnika koji su imali predmete na sudu, ali svakodnevno dolazi po troje, četvoro ljudi po pravni savet. Tokom 2012. godine broj korisnika se povećao za trećinu", naglasila je ona.

Ona je dodala da bi bilo dobro da sve opštine imaju ovu službu i da takse budu primerene, tako da ova usluga bude dostupna svima.

(Tanjug, ilustracija: Guliver/Getty Images)

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

lelicatijanica

Postovai. Moja porodica je preuzela brigu o jednoj staroj baki iz komsoluka,kojoj je preminuo sin i jedini naslednik koga je imala.Sa bakom smo sklopili ugovorno dozivotnom izdrzanju.Brinuli smo o njoj ,negovali je,sve u skladu ugovora,pa cak i vise od toga. Htela sam da napomenem,da je ta baka imala bilo koga od svojih unuka,dece,koji bi prihvatili da je gledaju mi ne bi nikada prihvatili da je gledamo,ona je vise puta dolazila kod nas kuci i placuci trazila da je prihvatimo i gledamo,sobzirom da nije imala nikog ko bi je od njene ridbine gledao mi smo je prihvatili. Kada je baka preminula sahranili smo je u nasoj porodicnoj grobnici jer baka nije imala pogrebno mesto ,napravili joj sahranu i daće po mesnim obicajima,kako je ugovorom i bilo predvidjeno.Baka pre smrti je bila prevarena od nekog lika,tj pre nego sto smo mi preuzeli brigu o njoj,ta osoba je otisla kod nje sa advokatom da ona potpise neki papir kao da primi neku zaostavstinu od sinovljeve penzije,medjutim oni su sa tim potpisom npravili neko poravnjanje,da je taj lik hteo da uknjizi njenu imovinu na svoje ime,baka se tuzakala sa njim i dobije ga na sudu,cak ima i prijave gde su je maltrerirali taj lik i njegova majka.Oni su se zalili Apelacionom sudu i apelacioni sud je to njihovo poravnjanje vratio na ponovno sudjenje zbog utvrde indetiteta jer je ispalo da to njihovo poravnjanje je potpisano sa pogresnim prezimenom bake jer je baka imala drugo prezime.Medjutim kada je stiglo to iz Apelacionog suda baka je vec preminula.Pa je taj lik nastavio da se tuzi sa nama.E sad on je nas dobio na sudu ,ne znam po kom osnovu jer on cak nikad nije ni brinuo o baki,nije joj nikakav rod. Mi smo prilozili zalbu apelacionom sudu ali koliko vidim od pravde nema nista.Tolika nasa muka ispali smo kao dobrotvorna ustanova.Po kom osnovu su oni oborili nas Ugovor o dozivotnom izdrzanju.Kakavo je to pravosudje koje presudjuje u korist takvih kao sto je taj ???

Saša

Ništa od besplatne usluge, čisto foliranje. Pre koju godinu sam trebao da sastav neku izjavu, a da bi sve imalo pravnu formu odem u opštinu Zemun. Osim takse, lik mi je rekao da tu uslugu moram da platim 10.000 dinara, jer ne spada u besplatne usluge. Samo sam se nasmejao i izašao. Pritom sam imao gotov tekst, samo je trebao da ga malo koriguje, a možda ni to, već samo da pročita.

Deki

Pa dobro, kakve sad takse?! Jel "besplatna pravna pomoć" stvarno besplatna, ili se to samo "tako zove"?!

special image