• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svaki drugi Srbin genije!

Poslednja testiranja pokazala da je ljudi sa visokom inteligencijom više nego ikad. Od 677 građana koji su polagali test, 40 odsto ima najviše rezultate

Više od 40 odsto svih građana koji su se testirali u ”Mensi” dokazali su da su - genijalci! Iako praksa kaže da IQ proveravaju uglavnom oni koji već misle da su mnogo pametni, a ostali ovu ”egzibiciju” izbegavaju, prosečni srpski rezultati su, ipak, bolji nego prethodnih godina.

Jagodinci su se pokazali kao najpametniji i ostvarili prolaznost od 62,5 odsto. Rumljani su najviše podbacili, pa je test prošlo deset odsto kandidata. Iznad republičkog proseka bili su i stanovnici Beograda, Novog Sada, Niša, Kraljeva, Požarevca, Šapca, Pančeva i Smederevske Palanke. Ispod proseka bili su Smederevo (15,38), Aranđelovac (18,18), Čačak (25,71), Prokuplje (33,33) i Kruševac (40), pišu "Novosti."

"Osim redovnih testiranja, organizovali smo i ovo, povodom Meseca inteligencije, koji je međunarodna akcija. Obišli smo 15 gradova u Srbiji u kojima se testiralo 677 kandidata - kaže za list Jovan Aleksić iz ”Mense”.

"Ispostavilo se da su rezultati ove godine bolji nego prethodnih. Tako je 2010. godine, nakon testova u 14 gradova, trećina kandidata stekla uslov za članstvo u ”Mensi”. Rezultati 2011. godine pokazali su da je prosečna prolaznost bila 39 odsto, a poslednji test je dao za skoro dva odsto bolji uspeh."

Da bi kandidat dobio člansku kartu ove elitne družine potrebno je da ima IQ bar 148 po Katelovoj ili 131 po Vekslerovoj skali.

"Ovako visok koeficijent inteligencije ima tek dva odsto svetske populacije", objašnjava dr Ranko Rajović, saradnik ”Mense” i dodaje da je taj procenat isti i u selu i u gradu, i među visokoobrazovanima, kao i kod nepismenih, a
nema razlike ni između muškaraca i žena.

Na testiranje izađu oni koji su već prilično sigurni u sopstvenu inteligenciju, ali dvocifrena prolaznost ne znači da je to opšte stanje cele nacije.

Na testiranja se u Srbiji većinom prijavljuje studentska populacija, pišu "Novosti."

(MONDO, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Tagovi

Komentari 29

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Glupa?

Ja ne smem da uradim test :), jer se plasim da sam ispod proseka i onda cu imati izgovor da se ne trudim vise... Da li je to sad glupo ili pametno? :)

Aleksandra

Testove treba raditi dok su deca mala, izmedju 3. i 5. godine, kada nisu u stanju da popamte izguglovana resenja. Tada se najbolje vidi kako i u kojoj meri mozak funkcionise. Sve ostalo je presemesno, i ta Mensa...:)

Krici jugoistocne Evrope

Nemojte trcati pred rudu...ne radi se ni o kakvoj genijalnosti, prvo zato sto sam iQ to ne predstavlja. Kao drugo, i pored ovog jeftinog senzacionalizma koji toboze govori da smo ,,najbistriji,,stvar je da to nije rezultat nikakve intelektualne sposobnosti pojedinaca ovog naroda, koliko je rezultat zastarelosti normi i standardizacije katelove i vekslerove skale, koje za nasu populaciju nisu izvrsene jos od pre 2-3 decenije.

special image