• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bez brige, mleko u Srbiji bezbedno

Ministarstvo poljoprivrde Srbije saopštilo je danas da je mleko na tržištu Srbije bezbedno.

"Mleko dukat koje je u Hrvatskoj povučeno iz upotrebe kao nebezbedno, nikada nije uvezeno u Srbiju", kazao je na konferenciji za novinare načelnik Poljoprivrdne inspekcije Srbije Nenad Katanić.

On je rekao da je u toku vanredna inspekcijska kontrola mleka u Srbiji i da je uzeto 300 uzoraka svih domaćih i stranih proizvođača.

"Do sada je završena analiza 50 uzoraka koja je pokazala da je mleko apsolutno bezbedno za ljudsku upotrebu", kazao je Katanić i dodao da bi danas mogla biti završena analiza ostalaih uzoraka, o čemu će javnost biti obaveštena.

Po njegovim rečima, u Srbiju se mleko "dukat" uvozilo samo iz Bosne I Hercegovine. Te pošiljke su kontrolisane i utvrđeno je da je mleko potpuno bezbedeno.
Katanić je istako da će, ukolike se utvrdi bilo kakva nepravilnost u toku vanredne kontrole, odgovorni biti kažnjeni.

On je apelovao na medije da o mleku ne pišu senzacionalistički.

Katanić je podsetio da je prošle godine samo jedan tekst u kojem se navodi da je više od 70 odsto kukuruza bilo zaraženo aflatoksinima, prouzrokovao veliku ekonomsku štetu, a analizom je utvrđeno da je zaraženo bilo sedam procenata kukuruza.

Načelnica Veterinarske inspekcije Sanja Čelebićanin kazala je da analizu mleka obavlja Institut za higijenu i tehnologiju mesa u Beogardu, koji, kao referenta laboratroja, za državu decenijama "radi monitoring rezidua".

Ona je istakla da bi, da je neispravno mleko ušlo u Srbiju, to najpre znalo Ministarsvo poljoprivrede jer je Srbija u sistemu takozvanog brzog uzbunjivanna i obaveštavanja, i ima ugovor sa Upravnom za veterinu Hrvatske o međusobnom obaveštavanju o svim sumnjivim I nebezbednim proizvodima.

Čelebićaninova je kazala da je to načelo predostrožnosti I uzbunjivanja u skladu da Zakonom o bezbednosti hrane, što je u skladu s propisima EU.

Na konferenciji za novinare načelnik Poljoprivredne inspekcije Nenad Katanić je otvorio pakovanje mleka "dukat" kupljeno danas u Beogradu, otpio iz njega i ponudio novinarima da probaju mleko.

Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske je krajem prošle sedmice, zbog prisustva aflatoksina, naredilo povlačenje iz prodaje četiri vrste trajnog mleka koje proizvode zagrebački "Dukat" i varaždinska "Vindija".

Bosna i Hercegovina i Crna Gora su zabranile uvoz mleka "dukat" I "vindija".

Aflatoksini su toksični produkti plesni "Aspergillus flavus" kojih može biti u stočnoj hrani, sirovinama i poluproizvodima za proizvodnju ljudske hrane, kao i u žitaricama, kukuruzu, krumpiru, voću, orašastom voću i hrani životinjskog porekla, posebno mleku, ako su životinje hranjene kontaminiranom stočnom hranom.

Ta plesan može zahvatiti sve procese - od uzgoja i žetve, preko skladištenja do prerade, njena pojava uslovljena je klimom, geografskim položajem, agrotehničkim merama i načinom prerade sirovina.

Stručnjaci navode da aflatoksini oštećuju jetru i druge organe I izazivaju rak jetre. Američka Agencija za hranu i lekove (FDA) smatra da u slučaju aflatoksina nema apsolutne sigurnosti hrane, odnosno da maksimalno dopuštena količina bude jednaka nuli.

(Beta, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image