• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U državnoj kasi višak 2,1 milijarda evra

Srbija će ove godine po osnovu privatizacionih prihoda i budžetskog suficita imati višak od 2,1 milijarde evra, izjavio je ministar finansija Mladjan Dinkić.

Srbija će ove godine po osnovu privatizacionih prihoda i budžetskog suficita imati višak od 2,1 milijarde evra, izjavio je ministar finansija Mladjan Dinkić.

Od tog viška, kako je na konferenciji za novinare objasnio Dinkić, najveći deo će biti utrošen za finansiranje Nacionalnog investicinog plana (NIP), dok će deo biti namenjen otplati inostranog duga.

"Deo novca će biti potrošen i na kupovinu kvalitetnih inostranih hartija od vrednosti", najavio je Dinkić.

On je istakao da danas poverioci Pariskog kluba treba da odluče o zahtevu da Srbiji otpišu dug od milijardu dolara. U zavisnosti od te odluke znaće se preciznije koji će deo viška u državnoj kasi biti potrošen za kupovinu inostranih hartija od vrednosti, koje će se, kako je rekao Dinkić, naplaćati po potrebi.

"Za kapitalne investicije u okviru NIP-a tokom ove i u narednoj godini biće obezbedjeno 1,675 milijardi evra", rekao je Dinkić, naglašavajući da je udeo rashoda za kapitalne radove 12 odsto u ukupnom budžetu, a da je plan da dogodine to učešće bude povećano na 25 odsto.

Za postizanje ekonomskog razvoja probližno onom iz devedestih godina prošlog veka i brže priključenje Evropskoj uniji potrebno je, prema njegovoj proceni, da Srbija godišnje ulaže u kapitalne investicije 1,2 milijarde evra ili pet odsto bruto društvenog proizvoda.

Kako je predvidjeno NIP-om, koji je deo rebalansa ovogodišnjeg budžeta o kojem Skupština Srbije uskoro treba da se izjašnjava, za modernizaciju saobraćajne infrastrukture biće potrošeno 437 miliona evra, za privredni razvoj 385 miliona i za zdravstvo 331 milion evra.

Stanogradnji je namenjeno 150 miliona evra, poboljšanju standarda gradjana, odnosno kulturi i sportu 144 miliona, državnoj upravi 140 miliona, obrazovanju 55 miliona i Kosovu i Metohiji 32,5 miliona evra.

"Planirano je da se do kraja ove godine za kapitalne investicije potroši 415 miliona evra, ali ukoliko ne stigne da se potroši sve što je predvidjeno za započete projekte novac će biti prenet u narednu godinu", rekao je Dinkić.

Do sada je odobreno 2.000 projekata, a u slučaju da neki od njih ne započnu u očekivnom roku biće skinuti sa liste NIP-a.

Izvodjavači i dobavljači roba za sve projekte NIP-a biraće se medjunarodnim tendrom, a biće izabran i eksterni revizor koji će kontrolisati kako se troši novac.

Najveći pojedinačani projekti su izgradnja Koridora 10, za koju je namenjeno 250 miliona evra, zatim obnova kliničkih centara u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, za šta je predvidjeno 150 miliona evra, i izgradnja auto-puteva na jugu Srbije i obilaznice oko Beograda.

Naglašavajući da je cilj sprovodjenja NIP-a brže zapošljavanje, privredni razvoj i ujednačavanje regionalnog razvoja, Dinkić je rekao da nema bojazni da će će kapitalne investicije izvazvati rast cena.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image