• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU: Kina najveći proizvodjač "lažnjaka"

Privrednici iz Evropske unije identifikovali su Kinu kao najvećeg svetskog proizvodjača falsifikovane robe, posle koje slede Rusija, Ukrajina, Čile i Turska, objavila je Evropska komisija.

Privrednici iz Evropske unije identifikovali su Kinu kao najvećeg svetskog proizvodjača falsifikovane robe, posle koje slede Rusija, Ukrajina, Čile i Turska, objavila je Evropska komisija.

U anketi, sprovedenoj u 290 kompanija i industrijskih grupacija, Kina je najčešće navedena kao najveći prekršilac prava intelektualne svojine i zaštitnog znaka, što evropske kompanije lišava ogromnog prihoda, preneo je AP.

Iz Kine potiče dve trećine svih lažnih proizvoda koji se zaplene na granicama EU, navela je Komisija i dodala da kineske vlasti ne čine dovoljno da suzbiju pirateriju.

U izveštaju se dodaje da su i Tajland, Malezija, Indonezija, Filipini, Vijetnam, Južna Koreja, Brazil, Argentina i Paragvaj zemlje sa kojima EU želi da zaključi trgovinske sporazume da bi se efikasnije suzbila izrada lažne robe.

Evropska komisija navodi da EU ne isključuje mogućnost pokretanja sudskog postupka u okviru Svetske trgovinske organizacije, ali da bi više volela da se usredsredi na pružanje pomoći vladama pomenutih zemalja u borbi protiv piraterije.

"Evropska unija je spremna da pomogne ključnim zemljama da poboljšaju zakonodavstvo, ali neće prihvatiti sistematsk i obimno kršenje prava svoje industrije," saopštila je Komisija.

Vlasnici patenata u preradjivačkoj industriji godišnje gube više od milijardu evra plasmana u Kini zbog falsifikata i 100 miliona evra na ime patentnih prava.

Farmaceutske kompanije tvrde da ih piraterija u Kini košta pet odsto ukupnog prihoda na svetskom tržištu, jer je, prema istraživanju, 20 do 30 odsto svih lekova koji se prodaju u Kini lažno, preneo je AP.
Industrija softvera tvrdi da je stepen piraterije čak 90 odsto i procenjuje da godišnje pretrpi gubitke na ime poslovnih programa od više od tri milijarde evra, a od 450 miliona evra u sektoru interaktivnog softvera, mahom kompjuterskih igrica.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image