• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dinkić: Nove privatizacije posle izbora

Srpski ministar finansija Mladjan Dinkić najavio je u petak da će novi tenderi i aukcije u Srbiji biti zaustavljeni do završetka parlamentarnih izbora, a da će "postojeći" tenderi biti završeni.

Srpski ministar finansija Mladjan Dinkić najavio je u petak da će novi tenderi i aukcije u Srbiji biti zaustavljeni do završetka parlamentarnih izbora, a da će "postojeći" tenderi biti završeni.

"Potpuno je jasno da nema smisla raspisivati tendere, a posebno krupne tendere, kao što je onaj za privatizaciju Naftne industrije Srbije (NIS), sada kada idemo na usvajanje referenduma o Ustavu, a odmah posle toga na izbore", rekao je Dinkić na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.

Dinkić je rekao da je u četvrtak na sednici vlade u Knjaževcu premijer Vojislav Koštunica predložio zaustavljanje novih tendera i da je to konstatovano u formi zaključka, i najavio da će vlada najverovatnije sledeće nedelje doneti i formalnu odluku.

"Želimo da se koncentrišemo na političke programe stranaka, a da ostavimo da se proces privatizacije suštinski nastavi posle formiranja nove vlade, što znači da bi svi postojeći tenderi bili do kraja završeni, ali ne bi počinjali novi", rekao je Dinkić.

Referendum o potvrdjivanju novog Ustava Srbije zakazan je za 28. i 29. oktobar.

Ministar privrede Srbije Predrag Bubalo izjavio je u petak da će proces privatizacije Naftne industrije Srbije (NIS) biti nastavljen tek posle donošenja novog ustava Srbije i izbora koji će uslediti nakon toga.

NIS je trebalo da do kraja godine dobije novog strateškog partnera, a planirano je da tender bude raspisan u oktobru i da se na prodaju ponudi 25 odsto kapitala tog javnog preduzeća.

Bubalo je rekao da se od toga plana ne odustaje i da bi strateški partner NIS-a trebalo da bude samo kompanija koja je veća od NIS-a i koja može da uloži u njegovu modernizaciju.

"Moramo utvrditi redosled. Nije u pitanju da se nešto izbegava, da se neće, jer smo doneli odluku, ali s obzirom da se desio momenat vezan za ustav, rekli smo: da, prvo ćemo doneti ustav, odmah potom izbori, i sve se nastavlja. Biće, dakle, nešto pomereno, ali ne zaustavljeno, to ne dolazi u obzir", dodao je on.

Privatizacioni savetnik za NIS, Meril Linč i Rajfajzen investment, saopštio je da se slaže da se firma NIS Tečni naftni gas izdvoji iz te kompanije. Odluku o tome je prošle nedelje doneo Upravni odbor NIS-a, ali je tu odluku Skupština akcionara skinula sa dnevnog reda.


Ekonomisti različito o zaustavljanju privatizacije

Srpski ekonomisti su različito ocenili najavljeno zaustavljanje novih privatizacija preduzeća na tenderim i aukcijama do okončanja parlamentarnih izbora u Srbiji.

Ekonomista Jurij Bajec kazao je agenciji Beta da je ta odluka "prihvatljiva", ali samo ako je doneta da bi se sprečilo rasipanje državne imovine.

Bajec je ocenio da u kratkom vremenu do izbora, koji se najavljuju za decembar, ne postoji dobar način kontrolisanja novca i teško stečenog društvenog kapitala.

"Možda zaustavljanje tendera nije loša ideja, jer predizborni period donosi pojačanu nervozu u kojoj se može doneti ishitrena odluka i gde neke odluke mogu biti motivisane predizbronom kampanjom a ne stvarnim potrebama za razvojem", kazao je Bajec.

Kako je ocenio, razlog više zašto bi trebalo sačekati da prodju izbori je taj što novi Ustav donosi krupne promene, omogućava privatizaciju gradskog gradjevinskog zemljišta, a ukida društvenu imovinu.
"U svakom slučaju sam protiv ishitrenog trošenja para pred izbore na razna obećanja glasačima koja imaju kratkoročne efekte", zaključio je on.

Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević kazao je agenciji Beta da je obustavljanje novih tendera i aukcija "zabrinjavajuće" i "destruktivno", jer je izuzetno važno da se ubrza proces privatizacije u Srbiji.

"Izbori se obavljaju u demokratskim uslovima i ne bi tako trebalo da se radi privatizacija javnih kompanija, koja je izuzetno važan posao", ocenio je Kovačević, komentarišući izjavu ministra finansija Mlajana Dinkića da sada "nema smisla raspisivati krupne tendere, kao što je onaj za privatizaciju NIS-a".

Bivši ministar finasija Srbije Božidar Djelić nije mogao da komentariše odluku Vlade Srbije, jer neko vreme nije u zemlji, ali je naveo da je najznačajniji deo privatizacije ionako već završen.

Djelić je agenciji Beta kazao da za takav primer ne čuje prvi put, jer, koliko mu je poznato, pojedine zemlje u regionu su bile zakonom zabranile privatizaciju šest meseci pre izbora.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image