• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bez većih pomeranja kursa i inflacije

Do većeg pomeranja kursa i rasta inflacije do kraja ove i početka sledeće godine neće doći, ali za očekivati je da će biti narušena cenovna stabilnost ukoliko nova Vlada ne napravi korekcije u svojoj fiskalnoj politici, kao i ukoliko dodje do najavljenih poskupljenja u januaru, ocenili su u izjavi za Tanjug ekonomski stručnjaci.

Do većeg pomeranja kursa i rasta inflacije do kraja ove i početka sledeće godine neće doći, ali za očekivati je da će biti narušena cenovna stabilnost ukoliko nova Vlada ne napravi korekcije u svojoj fiskalnoj politici, kao i ukoliko dodje do najavljenih poskupljenja u januaru, ocenili su u izjavi za Tanjug ekonomski stručnjaci.

Predsednik Upravnog odbora "Meridian banke" i bivši ministar finansija Božidar Djelić kaže da na kretanje kursa u ovom momentu utiču tri faktora - monetarna politika NBS, strane devizne investicije i najavljeni izbori.

Prema njegovim rečima na snazi je u Srbiji "najtvrdja" monetarna politika u Evropi, a tome u prilog govori i to da je stopa obavezne rezerve učetvorostručena što je sve imalo za efekat smanjenje likvidnosti u bankarskom sektoru.

"Kada sve to uzmete zajedno dobijate jačanje evra na kratki rok i mislim da će ono biti na snazi još nekoliko meseci, bar do izbora", navodi on.

Djelić procenjuje da ćemo imati stabilan kurs u periodu koji je pred nama, a što se tiče budućnosti "u pravu su oni koji kažu da je na delu neodrživ miks fiskalne i monetarne politike".

"Ako se sprovede ono što je predvidjeno Nacionalnim investicionim planom, a da ne dodje do korekcije budzetske politike, za očekivati je da će doći do povećanja inflacije sledeće godine", smatra Djelić i dodaje da će to biti utoliko važnije zato što 1. januara stupa na snagu izmene poreskih zakona, "čime će doći do znatnog smanjenja poreskih prihoda".

On je podsetio da je NBS "prešla na ciljanje inflacije, a ne kursa", što će imati za posledicu veću nestabilnost u kursu i u domenu kamatnih stopa.

"Ukoliko dodje do inflacije NBS će reagovati i povećati kamate, a to može imati efekta na privredni rast", smatra Djelić.

On je naglasio da je politka NBS u velikoj meri je uzdrmala ceo bankarski sistem jer je on zbog njenih mera u prvih šest meseci iskazivao samo gubitke.

"Odluka NBS da smanji stopu obavezne dinarske rezerve, je zapravo njen odgovor jer se ne može održati stabilnost sistema na uštrb stabilnosti bankarskog sektora", smatra Djelić.

Savetnik Centra za naučno-istraživački rad Goran Nikolić kaže da je procena medjunarodnih finansijskih institucija i MMF da će kurs na kraju godine biti - 82,9 a na kraju 2007 - 82,1.

"Medjutim meni se čini da će dinar biti jači, i ne bi me iznenadilo da se ovakav kurs održi do kraja godine, jer je posebno decembar jak za priliv deviza u zemlju", kaže Nikolić i objašnjava da je velik priliv deviza uzrokovan dolaskom gasterbajtera za praznike, isplate 13 plate, i trošenjem veće količine novca zbog praznika.

Ekonomista Vladana Hamović smatra da se kretanje cena na malo (inflacije) i kursa dinara u odnosu na evro održava veštački restriktivnom monetarnom politikom.

Takva inflatorna kretanja nisu rezultat relnog stanja na tržištu-povećanja produktivnosti i izvoza, istakla je Hamović i predočila da kada se pogledaju izveštaji Republičkog zavoda za statistiku evidentno je da povećanja cena na malo u ovoj u odnosu na prošlu godinu ima i da ona nisu beznačajna.

Ona očekuje da će do kraja godine biti zadržan, manje više, isti trend inflacije i kursa dinara, navodeći da će stopa inflacije do kraja godine najverovatnije biti i manja od projektovane.

Medjutim, pre ili kasnije, a najverovatnije početkom sledeće godine, preti opasnost od porasta inflacije, jer se očekuju izvesna povećanja cena. Ako dodje do povećanja cena električne energije, komunalija ili nafte, svakako će doći i do povećanja stope inflacije.

Kada je u pitanju kretanje kursa dinara u odnosu na evro, Hamovićeva smatra, da se jačanje dinara u odnosu na evro održava zahvaljujući velikim deviznim rezervama, ali je "i to rezultat restriktivne monetarne politike koja, sama za sebe, dugoročno gledano, ne može da ostvari dobre ekonomske rezultate".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image