• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sporazum o izgradnji gasovoda u decembru

Memorandum o razumevanju za izgradnju gasovoda kroz Srbiju izmedju srpske vlade, preduzeća "Srbijagas" i ruskog "Gazprom eksporta" biće potpisan krajem decembra u Moskvi, najavljeno je iz Ministarstva rudarstva i energetike.

Memorandum o razumevanju za izgradnju gasovoda kroz Srbiju izmedju srpske vlade, preduzeća "Srbijagas" i ruskog "Gazprom eksporta" biće potpisan krajem decembra u Moskvi, najavljeno je iz Ministarstva rudarstva i energetike.

Detalji tog akta treba da budu razradjeni do polovine 2007. godine, posle čega treba očekivati početak realizacije projekta.

Krajem ove ili početkom 2007. godine očekuje se i potpisivanje Memoranduma o razumevanju za izgradnju Panevropskog naftovoda od Konstance do Trsta preko Srbije koja u narednih nekoliko godina treba da postane veliko energetsko gradilište u regionu i Evropi.

Formiranje regionalnog tržišta električne energije koje predvidja Ugovor o formiranju energetske zajednice zemalja jugoistočne Evrope nameće obavezu čvršćeg povezivanja, kao i izgradnju novih dalekovoda i transformatorskih stanica.

Gasovod od bugarske granice do Hrvatske kroz Srbiju obezbediće sigurno i stabilno snabdevanje gasom zemlje i regiona, a očekuje se da Srbija od velikog uvoznika gasa, postane tranzitna zemlja i ostvari značajne prihode od taksi.

Predvidjena dužina gasovoda je 400 kilometara, a ruskim gasom snabdevaće se ne samo region jugoistočne Evrope, već i zemlje Evropske unije. Na ovaj gasovod mogu da se priključe i gasovodi koji će ići za Kosovo i Metohiju, za jug Srbije i Crnu Goru.

Kapacitet gasovoda je izmedju 18 i 20 milijardi kubika prirodnog gasa godišnje, a prema prvim procenama izgradnja će koštati izmedju 800 i 850 miliona evra.
Pomoćnik ministra rudarstva i energetike Milutin Prodanovć ranije je rekao Tanjugu da Radna grupa, sastavljena od predstavnika Rusije i Srbije, do 1. jula 2007. godine treba da razradi detalje Memoranduma, posle čega može da počne realizacija projekta.

Memorandum o razumevanju o izgradnji Panevropskog naftovoda od rumunske luke Konstanca do Trsta preko Srbije trebalo je da bude potpisan u martu ove godine, ali su se pojavili nesporazumi sa Slovenijom, pa je potpisivanje odloženo.

Kako je predvidjeno, Panevropski naftovod biće dug 1.319 kilometara, kapaciteta 60 miliona tona sirove nafte godišnje, a prema prvim procenama izgradnja bi koštala oko dve milijarde dolara.
Panevropski naftovod osmišljen je kao ekonomičan sistem za transport sirove nafte od postojećih naftnih terminala u luci Konstanca, preko rafinerija u Srbiji i Hrvatskoj, do Trsta, uz mogućnost produženja kraka do Venecije i povezivanja s italijanskom mrežom naftovoda.

Stručnjaci ističu da bi izgradnja Panevropskog naftovoda omogućila Srbiji uštedu oko 30 miliona dolara godišnje na transportnim troškovima, dok bi povećanje količine sirove nafte u regionu i konkurencija snizili cene.

Panevropski naftovod prvi je veći regionalni integracioni poduhvat u jugoistočnoj Evropi, koji bi trebalo da bude sproveden kroz partnerstvo javnog i privatnog sektora.

Započet je u septembru 2002. godine, kada su Rumunija, Hrvatska i Srbija i Crna Gora potpisale Sporazum o transportu nafte i gasa ka Evropi.

U Elektromreži Srbije Tanjugu je rečeno da je u toku izgradnja nekoliko novih transformatorskih stanica i dalekovoda i revitalizacija postojećih, dok je započeta izgradnja novog interkonektivnog dalekovoda izmedju Srbije i Makedonije.

To treba da omogući sigurnije snabdevanje potrošača u našoj zemlji, ali i realizaciju povećanog broja energetskih transakcija koje će se javiti kako na nacionalnom, tako i na regionalnom tržištu električne energije.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image