• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Stečajna mafija" pred sudom 22. januara

Sudjenje "stečajnoj mafiji", koja je oštetila državu za oko 50.000.000 evra i tereti se za privredni kriminal i korupciju, počeće u Specijalnom sudu 22. januara, po najdužnoj optužnici u srpskom pravosudu, napisanoj na 181 strani.

Sudjenje "stečajnoj mafiji", koja je oštetila državu za oko 50.000.000 evra i tereti se za privredni kriminal i korupciju, počeće u Specijalnom sudu 22. januara, po najdužnoj optužnici u srpskom pravosudu, napisanoj na 181 strani.

To je prvo novo sudjenje u 2007. godini za organizovani kriminal, a na optuženičkoj klupi će od 36 optuženih biti 33, jer su troje u bekstvu i njima će se suditi u odsustvu.

Da bi potvrdilo optužnicu, tužilaštvo je predložilo da se sasluša 216 svedoka, uz uvid u više od hiljadu materijalnih dokaza, šest veštačenja, kao i "čitanje transkripta i preslušavanje audio zapisa snimljenih presretnutih razgovora okrivljenih sa pokojnim Mikom Brašnjevićem, kao i video zapisi".

Prema optužnici specijalnog tužilaštva, organizatori kriminalne grupe su bivši predsednik Trgovinskog suda u Beogradu Goran Kljajević, advokat Nemanja Jolović, nekadašnji direktor Kreditno-eksportne banke (KEB) Sekula Pjevčević, bivši direktor "C marketa" Slobodan Radulović (koji je u bekstvu) i Mika Brašnjović (koji se ubio u Okružnom zatvoru).

Članovi kriminalne grupe su bili bivši sudija Trgovinskog suda Delinka Djurdjević, nekadašnji direktor "Poštanske štedioce" Jelica Živković, kao i Jasmina Kojić-Pavlović i Milinko Brašnjović.


Kriminalna grupa delovala je od početka 2003. godine do 12. aprila 2006. godine, kada su okrivljeni uhapšeni i pritvoreni.

Grupa je, kako se navodi u optužnici "planirala i vršila delatnost u medjunarodnim razmerama", a koristila je "privredne i poslovne strukture i uticaj na sudsku vlast" da bi brojnim krivičnim delima stekla nezakonitu novčanu dobit.

Kljajević je, kao predsednik Trgovinskog suda, donosio nezakonite odluke i uticao na Djurdjevićku, koja je kao predsednik stečajnog veća postupala u stečajnim postupcima društvenih preduzeća "Beko AD", GP "Rad", KMP "Ineks intereksport AD", "Invest zavod", "Komel", "Beogradski eskontni centar", "Minel-enim" i "Kontrol banke" .

Živkovićeva se tereti da je, kršeći zakone i interne propise "Poštanske štedionice" koji utvrduje poslovnu politiku banke, davala kredite privatnim firmama koje su u vlasništvu ili pod uticajem organizatora i članova stečajne mafije, čime je "Poštansku štedionicu" oštetila za oko 13.750.000 evra.

Za Sekulu Pjevčevića u optužnici se, pored ostalog, navodi da je od januara do oktobra 2004, na osnovu falsifikovanih poslovnih knjiga, organizovao prodaju Kreditno-eksportne banke stranim preduzećima, ali je Narodna banka Srbije otkrila te malverzacije i njen guverner Radovan Jelašić je 4. februara 2005. oduzeo dozvolu za rad KEB-u, koji je od tada u likvidacionom postupku.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image