• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko u bivšoj SFRJ ima najdeblji novčanik

Kad bi se novčanici bivših jugoslovenskih državljana merili po debljini - najbolje bi prošli Slovenci sa mesečnom platom od 750 evra, dok najtanje novčanike imaju Makedonci sa nešto više od 200 evra mesečno, piše „Politika“.

Kad bi se novčanici bivših jugoslovenskih državljana merili po debljini - najbolje bi prošli Slovenci sa mesečnom platom od 750 evra, dok najtanje novčanike imaju Makedonci sa nešto više od 200 evra mesečno, piše „Politika“.

Prilično loše, sa oko 250 evra mesečno, stoje i Crnogorci, a u istoj situaciji su i državljani Bosne i Hercegovine, gde se prosečno zarađuje malo više od 500 konvertibilnih maraka, što je oko 250 evra. Nešto malo bolje prolaze državljani naše zemlje sa manje od 300 evra, dok Hrvati, sa prosečnih 610 evra, kaskaju za prvoplasiranim Slovencima.

Bez obzira na razlike u standardu, kad se upoređuju prosečne zarade po zanimanjima, nedvosmisleno je da u svim zemljama najbolje prolaze kompjuterski programeri, menadžeri, inženjeri i zaposleni u finansijskom sektoru. Frizeri, poštari, prodavci u dućanu, zidari i đubretari i dalje se na prostoru bivše Jugoslavije ubrajaju u najslabije plaćena zanimanja.

U Srbiji, primera radi, prema podacima iz javnih komunalnih preduzeća čistači zarađuju oko 260 evra. U Crnoj Gori se ovaj posao u proseku plaća od 120 do 200 evra, dok slovenački đubretari mesečno zarade više od 400 evra.

Oni koji platu primaju iz državnog budžeta, uglavnom bolje prolaze u Srbiji nego u Crnoj Gori.

U Srbiji postoji problem jer nijedna statistika ne beleži koliko se prosečno zarađuje po zanimanjima, pa su kao izvori za istraživanje „Politike“ uglavnom korišćeni podaci iz nadležnih ministarstava, državnih i privatnih preduzeća. Plate advokata i nekih drugih profesija samo su predmet nagađanja i priča „rekla kazala”.

Ono što se pouzdano zna i što statistika uredno beleži je da već godinama najveće zarade u Srbiji imaju zaposleni u duvanskoj industriji. Prema najnovijom podacima, prosečna zarada za novembar u ovoj industrijskoj grani, bez poreza i doprinosa, iznosila je čak 59.576 dinara. Nešto manje zarade imali su zaposleni u finansijskom sektoru (48.868) i u sektoru osiguranja (45.056). Čak osam puta manje plate imaju tekstilci koji se već godinama nalaze na dnu tabele. U novembru su njihove zarade, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, jedva prebacile 6.000 dinara.

Poražavajuća je i činjenica da čak šest opština u Srbiji prosečne zarade meri samo jednom cifrom. Manje od deset hiljada zarađuju žitelji Ivanjice (9.619), Blaca (9.554), niške opštine Pantelej (8.569), Lebana (8.375) i Svrljiga (7.992).

Ubedljivo najgore sa samo 7.127 dinara prošli su žitelji Bele Palanke. S druge strane, Vračar, Beočin, Lazarevac, Novi Beograd i Surčin spadaju u opštine u kojima je najlagodnije živeti. Već mesecima, njihovi stanovnici prosečno imaju plate veće od 30.000 dinara.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image