• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Telekom Srbije zvanično vlasnik Telekoma RS

Kupovinom većinskog dela Telekoma Srpske, Telekom Srbija prvi put je postao vlasnik srodne firme izvan granica Srbije.

Kupovinom većinskog dela Telekoma Srpske, Telekom Srbija prvi put je postao vlasnik srodne firme izvan granica Srbije.

Ugovor o kupoprodaji većinskog kapitala Telekoma Srpske u vrednosti od oko 646 miliona evra u petak su u Banjaluci potpisali Direktori Telekoma Srbije i Telekoma Srpske Draško Petrović i Slaviša Krunić i direktor Direkcije za privatizaciju Republike Srpske Vladimir Mačkić.

Potpisivanju ugovora prisustvovali su premijeri Srbije i Republike Srpske Vojislav Koštunica i Milorad Dodik i članovi kabineta obe vlade.

Kupovina 65 odsto kapitala Telekoma Srpske je do sada pojedinačno najveća investiciju jedne domaće kompanije van granica Srbije.

Ekonomisti ističu da je prodajom većinskog vlasništva Telekoma Srpske obavljena jedna od najvećih privatizacija u Republici Srpskoj.

Medjunarodni tender za kupovinu Telekoma Srpske objavljen 4. avgusta 2006. godine i zatvoren 20. novembra, a ponude su dostavili i Telekom Austrija u visini od 467 miliona evra.

Tendersku dokumentaciju dostavili su i telekomunikacione kompanije iz Madjarske, Francuske, Rusije, norveški "Telenor", "Oraskon Telekom" iz Egipta i "Norvator" sa Islanda.

Pravo učešća na tenderu za kupovinu Telekoma Srpske imale su kompanije sa najmanje 800.000 pretplatnika u fiksnoj i 1,5 milion u mobilnoj telefoniji, kao i sa ukupnim godišnjim prihodom od najmanje 500 miliona evra u 2005. godine.

Telekom Srbija osnovan je u junu 1997. godine, a većinski vlasnik je Republika Srbija, koja od 2003. godine poseduje 80 odsto akcijskog kapitala u toj telekomunikacionoj kompaniji, dok je grčki OTE zadržao 20 odsto učešća.

Prihodi Telekoma Srbije u 2005. godini iznosili su oko 49,4 milijardi dinara, a najveći deo od 29,2 milijardi dinara ostvaren je na domaćem tržištu u oblasti fiksne telefonije, a od mobilne telefonije prihodovao oko 14,3 milijardi dinara, dok su prihodi od prodaje usluga na stranom tržištu iznosili oko 5,9 miliardi dinara.

U okviru Telekoma Srbija posluje i Mobilna telefonija Srbije, koja zauzima oko 65 odsto tržišta mobilnih komunikacija u Srbiji i ima 4,5 miliona korisnika u Republici.

Telekom Srbija je u decembru 2006. godine pustio u komercijalnu upotrebu mrežu treće generacije mobilne telefonije, koja je korisnicima u Srbiji omogućila korišćenje usluga video telefoniranja, gledanja TV programa preko mobilnog telefona i brži bežisčni Internet pristup.

Kupovinom Telekoma Srpske domaćoj telekomunikacionoj kompaniji otvoreno je tržište od oko četiri miliona stanovnika Bosne i Hercegovine.

Telekom Srpske zapošljava 2.748 radnika i u mobilnoj mreži tog operatera registrovano je oko 630.000 pretplatnika, a u fiksnoj više od 350.000, dok Internet provajder "TEOL" (u sastavu "Telekoma Srpske") ima oko 30.500 korisnika.

Telekom Srpske je prošle godine zabeležio dobit uznosu preko 30 miliona evra.

Posle prodaje 65 odsto kapitala Telekoma Srpske, od preostalih 35 odsto kapitala, po 10 odsto je ostalo u vlasništvu privatizacionih fondova i ostalih akcionara, a 15 odsto fondovima za restituciju i penziono i invalidsko osiguranje.

Realizacija Sporazuma o Specijalnim vezama

Premijeri Srbije i Republike Srpske, Vojislav Koštunica i Milorad Dodik, ocenili su da je potpisivanje ugovora konkretan primer realizacije Sporazuma o specijalnim paralelnim vezama Srbije i Republike Srpske.

"Potpisivanje ugovora predstavlja istorijski dan, jer smo uspeli da završimo privatizaciju na opšte dobro svih", ocenio je Dodik na konferenciji za novinare, posle potpisivanja ugovora.

Premijer RS je rekao da će njegova vlada imati priliku da pokaže sposobnost za upravljanjem i ulaganjem i precizirao da će novac od privatizacije "Telekoma Srpske" biti uložen u nove projekte.

Izražavajući zadovoljstrvo činjenicom da su sve institucije u RS podržale prodaju "Telekoma Srpske", Dodik je izrazio očekivanje da će ova telekomuinikaciona kompanija postati jedan od lidera na tržištu BiH.

Saradnja RS i Srbije biće nastavljena, u skladu sa Sporazumom o specijalnim i paralelnim vezama i kroz izgradnju mosta kod Rače, kao i saradnju u oblasti zdravstva, obrazovanja i drugim oblastima, kazao je Dodik.

Koštunica je ocenio da je potpisivanje ugovora najveća investicija jedne srpske firme koja pokazuje moć i snagu "Telekoma Srbije", ali i oporavljanja privrede Srbije i naglasio da ugovor predstavlja konkretan primer realizacije Sporazuma o specijalnim paralelnim vezama Srbije i RS.

Premijer Srbije je čestitao "Telekomu Srbije" koji je pokazao da je regionalni lider u telekomunikacijama i čestitao Vladi RS na transparentnom trenderu, a gradjanima RS na modernom i snažnom lideru u oblasti telekomunikacija.

Koštunica je podsetio da je dokaz za Sporazum o specijalnim vezama nije "ostao samo na papu, već da se realizuje u stvarnosti", podsećajući da je "Komercijalna banka" krajem 2006. godine otvorila filijalu u RS.

On je rekao da će sporazum ojačati odnose RS i Srbije, koje u širom okviru imaju poštovanje Dejtonskog sporazuma.

"Gradjani RS i Srbije će moći bolje da se razumeju i čuju", rekao Koštunica i najavio izgradnju mosta kod Rače, ističući da "nikad dovoljno mostova preko Drine", koji će omogućiti bolje veze RS i Srbije, ali i Srbije i Bosne i Hercegovine.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image