• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija godišnje reciklira devet odsto otpada

U Srbiji se godišnje reciklira svega devet odsto otpadnog materijala, mada su preradjivački kapaciteti mnogo veći, s obzirom da postoji nekoliko stotina preduzeća koja se tim poslom bave, izjavila je Tanjugu direktorka Agencije za reciklažu Gordana Perović.

U Srbiji se godišnje reciklira svega devet odsto otpadnog materijala, mada su preradjivački kapaciteti mnogo veći, s obzirom da postoji nekoliko stotina preduzeća koja se tim poslom bave, izjavila je Tanjugu direktorka Agencije za reciklažu Gordana Perović.

Osnovni problem povećanja industrije reciklaže predstavlja nepostojanje odgovarajućih podzakonskih akata i uredbi koje bi ceo proces regulisale, rekla je ona i ukazala na potrebu donošenja Zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu, jer ta vrsta sekundarnih sirovina čini 80 odsto ukupnog otpada.

Da i postojeća zakonska regulitiva nije za potcenjivanje, govori podatak da je 2003. godine u našoj zemlji reciklirano tek oko tri odsto otpadnog metirijala, a sada se stiglo do devet procenata.

"To znači da iz godine u godinu sve više fabrika, pravnih i fizičkih lica poštuje zakonsku regulativu, što je postignuto i kontinuiranom edukacijom gradjana, privrede i lokalne samouprave", ocenila je Perovićeva.

Istakavši da je osim profita, reciklaža prevashodno bitna zbog zaštite životne sredine, ona je ukazala na neophodnost donošenja i novog zakona o upravljanju otpadom, uskladjenim sa direktivama Evropske unije, koji može brzo da bude implementiran. Nacrt tog zakona uradjen je prošle godine i nalazi se u skupštinskoj proceduri.

Oblast reciklaže kod nas je sada uredjena Zakonom o upravljanju otpadom iz 1996. godine, kada je i osnovana Agencija za reciklažu, Pravilnikom o sakupljanju, skladištenju i transportu sekundarnih sirovina iz 2001. godine i Zakonom o zaštiti životne sredine iz 2004. godine.

U bazi podataka Agencije za reciklažu registrovano je 286 firmi koje se bave nekim vidom reciklaže sekundarnih sirovina, dok je sve više malih preduzeća zainteresovano za bavljenje tim poslom.

U Srbiji se najviše reciklira otpad od metala, a slede papir, plastična ambalaža, tekstil i poslednjih godinu dana elektronski otpad.

Prema podacima iz baze registrovanih preduzeća, u našoj zemlji je prošle godine uvezeno 5.300 tona i izvezeno 50.000 tona otpada od aluminijuma, uvezeno 175.000 tona i izvezeno 1,1 milion tona otpada od gvoždja i čelika, dok je uvoz bakarnog otpada iznosio 4.000 tona, a izvoz 44.000 tona.

Perovićeva je kazala da se nekim vidom reciklaže plastičnog otpada bavi 28 registrovanih firmi, kao i da sakupljanje PET ambalaže u Srbiji postaje sve popularnije.

Najlošija situacija za sada je u oblasti reciklaže stakla, jer se time bavi samo jedna firma, rekla je ona, izrazivši očekivanje da će, nakon privatizacije domaćih staklara, prikupljanje i prerada staklenog "krša" biti poboljšana.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image