• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Profesori uhapšeni zbog mita

U Kraljevu, Kragujevcu i Beogradu uhapšeno je deset profesora i službenika Pravnog fakulteta u Kragujevcu, zbog sumnje da su primali mito od studenata. Medju uhapšenima su i dekan fakulteta kao i pomoćnica ministra prosvete Emilija Stanković.

Ministarstvo unutrašnjih poslova potvrdilo je da je, uz konsultaciju Specijalnog tužilaštva, uhapšeno deset osoba s Pravnog fakulteta u Kragujevcu, zbog sumnje da su primali i posredovali u primanju mita od studenata. U Kraljevu, Kragujevcu i Beogradu uhapšeno je deset osoba.

Uhapšeni su dekan Pravnog fakulteta u Kragujevcu Sveta Purić (53) i prodekan nadležan za finansije i redovni profesor Autorskog prava i prava industrijske svojine Božin Vlašković (53).

Uhapšena je i pomoćnik ministra prosvete i sporta i redovni profesor Rimskog prava i Velikih pravnih sistema i Osnovih pravnih institucija Emilija Stanković (53).

Uhapšeni su i šef Katedre za Medjunarodno javno pravo Ivan Čukalović (51), šef Katedre za pravne i ekonomske nauke Predrag Stojanović (49) i redovni profesor Krivičnog prava Dragan Petrović (43).

Lišeni su slobode i redovni profesor Ustavnog prava Dragan Bataveljić (48), bivši sudija Ustavnog suda Srbije i docent na predmetima Uvod u pravo, Političke institucije i Ustavna zaštita ljudskih prava i slobode Srdjan Djordjević (40).

Uhapšeni su i šef Službe za studentska pitanja Zoran Simić (55) i Saša Jovanović (36) iz Velike Plane, koji je nezaposlen.

"Osnovano se sumnja da su oni u dužem vremenskom periodu primali mito, odnosno posredovali u primanju mita od većeg broja studenata Pravnog fakulteta u Kragujevcu, kojima su omogućavali da polože ispite", navedeno je u saopštenju.

MUP objašnjava da su to krivično delo izvršili tako što su studentima "upisivali ocene u indeks i sačinjavali lažne zapisnike o polaganju ispita". Policija nastavlja rad na proveri i prikupljanju dokaza u cilju potpunog razotkrivanja korupcije na Pravnom fakultetu u Kragujevcu i drugim visokoškolskim ustanovama na kojima su privedeni bili predavači.

Ministar prosvete i sporta Srbije Slobodan Vuksanović rekao je da je iz medija saznao da su privedeni dekan, prodekan i pojedini profesori Pravnog fakulteta u Kragujevcu, kao i njegova pomoćnica Emilija Stanković. "Republika Srbija ima svoju strategiju za borbu protiv korupcije u svim oblastima i u skladu sa tim niko ne može biti iznad zakona", rekao je Vuksanović agenciji Beta.

Vuksanović je dodao da je Emilija Stanković bila u stalnom radnom odnosu na Pravnom fakultetu u Kragujevcu, kao i da je tokom rada u Ministarstvu dala puni stručni doprinos.

Agenciji Beta je u Ministarstvu prosvete rečeno da je Emilija Stanković pre mesec dana podnela ostavku na funkciju pomoćnika ministra za visoko obrazovanje, ali da na sednicama vlade nisu razmatrana kadrovska pitanja tako da ona nije i formalno razrešena dužnosti.

Kazna od tri meseca do 12 godina zatvora

Prema Krivičnom zakoniku Srbije (KZS) zaprećena kazna za krivično delo primanje mita je od tri meseca do 12 godina zatvora u zavisnosti od načina izvršenja krivičnog dela.

Zakonik, koji je stupio na snagu 1. januara 2006. godine alternativno predvidja radnje izvršenja dela za koje se može izreći predvidjena kazna i propisuje obavezno oduzimanje imovinske koristi, odnosno poklona.

"Službeno, odnosno odgovorno lice koje zahteva ili primi poklon, ili drugu korist, ili koje primi obećanje poklona ili druge koristi za sebe ili drugog da u okviru svog ovlašćenja izvrši radnju koju ne bi smelo izvršiti ili da ne izvrši radnju koju bi moralo izvršiti kazniće se zatvorom od dve do dvanaest godina".

Kazna zatvora od dve do osam godina može se izreći licu koje zahteva ili primi poklon ili drugu korist ili koje primi obećanje poklona ili druge koristi za sebe ili drugog kako bi u okviru svog ovlašćenja izvršio službenu radnju koju bi moralo izvršiti ili da ne izvrši službenu radnju koju ne bi smelo izvršiti.

Odgovorno lice koje posle izvršenja, odnosno neizvršenja radnje, a u vezi s njom, zahteva ili primi poklon ili drugu korist, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.

(MONDO/agencije; Foto MUP Srbije/Politika)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image