• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od marta kreću poskupljenja

Tek što je konstatovano usporavanje inflacije i nezapamćena stabilnost dinara, tokom februara su počela da se nižu poskupljenja. Prvo daljinskog grejanja i tople vode, pa poštanskih usluga, televizijske pretplate, a u najavi su goriva i struje, piše beogradski dnevnik „Blic“.

Tek što je konstatovano usporavanje inflacije i nezapamćena stabilnost dinara, tokom februara su počela da se nižu poskupljenja. Prvo daljinskog grejanja i tople vode, pa poštanskih usluga, televizijske pretplate, a u najavi su goriva i struje, piše beogradski dnevnik „Blic“.

Uzroke viših cena, osim poskupljenja troškova proizvodnje, treba tražiti u nerealnom rastu zarada jer se troši više nego što se stvarno zaradi, smatra direktor Instituta za tržišna istraživanja Miloje Kanjevac.

Prošle godine, po njegovim rečima, plate su realno porasle za 20 odsto, dok je rast industrijske proizvodnje iznosio 4,7 odsto.

„Pored zarada, glavni pritisak na cene imaju i uvoz koji stvara veliki disbalans izmedju izvoza i uvoza, imamo puno robe iz inostranstva, kao i kredita stanovništvu“, ukazuje Kanjevac.

I stručnjaci beogradskog Fonda za razvoj ekonomske nauke (FREN) ocenili su da se tokom idućeg meseca i aprila u Srbiji mogu očekivati „ozbiljnija poskupljenja“ zbog povećanja cene struje i stambeno-komunalnih usluga.

„Porast cena struje i komunalnih usluga uticaće na druga poskupljenja i povećaće godišnju inflaciju za dva do tri procentna poena“, navodi se u analizi koju su uradili ekonomisti FREN-a Vuk Djoković i Duško Vasiljević.

Kurs evra je i dalje glavno sredstvo stabilizacije cena, ocenili su ekonomisti, ističući da, iako je nominalni kurs evra stabilan na nešto manje od 80 dinara za jedan evro, realno jačanje (apresijacija) kursa utiče na smanjenje uvoznih cena i inflacije.

Bazna inflacija, koja prati cene koje se formiraju tržišno i nisu pod kontrolom države, nastavila je da usporava, te je na godišnjem nivou u januaru dostigla 5,3 odsto, za razliku od decembra 2006. kada je bila 5,9 odsto, navodi FREN.

Analitičari FREN-a takodje ističu da je dosadašnje usporavanje inflacije, započeto u drugoj polovini 2006, nastavljeno i u januaru ove godine, tako da je godišnja inflacija bila 6,5 odsto, što je najniža vrednost u poslednjih 15 godina u Srbiji.

Restriktivni potezi monetarne politike, istakli su ekonomisti, značajno su uticali na kreditni rast, tako da je rast kredita u privredi u decembru potpuno zaustavljen, što bi moglo da dovede do usporavanja ekonomskog rasta.

„Blic“ piše i da naftne kompanije u Srbiji još uvek prave računicu za vrlo izvesno poskupljenje benzina. Prema uredbi o cenama naftnih derivata, gorivo bi trebalo da poskupi ovog vikenda. Nova cena benzina će najverovatnije biti veća od 60 para do 80 para, rečeno nam je u jednoj od kompanija.

Takodje, usled poskupljenja kafe na svetskom tržištu, gde su cene pojedinih vrsta kafe porasle za čak 50 odsto, očekuje se i korekcija cena na više i na domaćem tržištu. „Poskupljenje „grand kafe“ može se očekivati početkom marta, ali naši potrošači neće znatnije osetiti posledice kretanja na berzi.
„Grand“ će na policama poskupeti nekoliko dinara za 100 grama“, kažu u kompaniji „Grand kafa“.

Vlasnik Modne kuće „Todor“ iz Vrnjačke Banje Mirko Todorović takodje najavljuje poskupljenje proizvoda te kompanije.

„Naravno da će naši finalni proizvodi morati da poskupe, jer čim su cene energenata - struje i goriva više, to se automatski odražava na troškove proizvodnje. Očekujem talas poskupljenja i drugih proizvoda. Medjutim, problem je što u Srbiji niko ne razmišlja o razvoju, već o tome kako da prebrodi poskupljenja inputa“, smatra Todorović.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image