• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Blic: Policajac insajder raskrinkao profesore

Smederevski policajac, koji je kao „student“ sedam meseci proveo na Pravnom fakultetu u Kragujevcu, raskrinkao je korupcionašku aferu u kojoj su profesori tog fakulteta od studenata uzimali novac za polaganje ispita.

Smederevski policajac, koji je kao „student“ sedam meseci proveo na Pravnom fakultetu u Kragujevcu, raskrinkao je korupcionašku aferu u kojoj su profesori tog fakulteta od studenata uzimali novac za polaganje ispita.

„Da ja tebi završim diplomu Pravnog, a ti, brate, da me ne hapsiš“, ponudio je u julu prošle godine Saša Jovanović (36) iz Velike Plane policajcu, očigledno pogrešnom, koji ga je hapsio zbog trgovine kradenim automobilima, piše „Blic“ od četvrtka.

„Smederevski policajac je o ovoj ponudi obavestio starešine u MUP Srbije i pao je dogovor da se Jovanović ne uhapsi. Već godinama se šuška o podmićivanju profesora ovog fakulteta i ovo je bila prilika sa se cela stvar ispita. Jovanović je odmah odradio svoj deo pogodbe. Policajca iz Smedereva povezao je sa nekoliko „svojih“ profesora na kragujevačkom Pravnom fakultetu. Njihov posao bio je da mu „završe“ diplomu, naravno za novac, navodi izvor "Blica iz MUP-a Srbije.

Isti izvor tvrdi da je sedam meseci policajac odlazio na fakultet, prijavljivao i bez problema „polagao“ ispite.

"Radio je sam, zbog rizika da informacije o akciji ne procure, naoružan samo video tehnikom, kojom je svako davanje mita, snimao. Imali smo veliko poverenje u njega jer se ranije pokazao kao odličan operativac, koji je prošao i obuku u centru FBI u Budimpešti“, navodi dalje taj izvor.

Istragom je utvrdjeno i da je Saša Jovanović, koji ima podeblji kriminalni dosije, bio posrednik u svim dogovorima sa profesorima, ali ne samo za smederevskog policajaca.

Mnogi studenti preko njega su završavali ispite jer je bio spona profesora i studenata. Njemu su davali čak i po 1.000 evra za ispit, koje je on potom nosio u profesorske kabinete, dok je cena diploma bila čak i 16.000 evra, priča isti izvor iz vrha MUP-a.

Istraga smederevskog policajca je u ponedeljak ujutru finalizirana akcijom pripadnika Službe za organizovani kriminal, u kojoj su uhapšeni dekan Sveta Purić, prodekan Božin Vlašković i šest profesora - bivši pomoćnik ministra prosvete Emilija Stanković, Dragana Petrović osumnjičena kao organizator grupe, bivši poslanik DHSS i nekadašnji predsednik skupštinskog Odbora za prosvetu Predrag Stojanović, bivši sudija Ustavnog Suda Srdjan Djordjević, Ivan Čukalović, Dragan Bataveljić, kao i šef Službe za studentska pitanja Zoran Simić.

Iza rešetaka našao se, naravno, i posrednik Saša Jovanović.

Policija nastavlja akciju, panika i medju studentima

MUP Srbije najavio je nastavak akcije hapšenja profesora koji su uzimali mito od studenata.

Panika, kako prenosi "Blic", nije zavladala samo medju kolegama uhapšenih već i medju mnogima koji su davali mito i kupovali ispite i diplome.

"Diploma kragujevačkog Pravnog fakulteta bila je osnov za zaposlenje mnogih srpskih i crnogorskih policajaca, ali i mnogih sudija. Svaka diploma sada će biti ispitana", kaže izvor „Blica“ iz MUP Srbije.

Policija je u sredu pretresala Pravni fakultet u Kragujevcu - prostorije dekanata i dela studentske službe bile su zapečaćene, a raspored predavanja i polaganja ispita potpuno je poremećen.

Izvor „Blica“ sa fakulteta kaže da je policija u dekanatu pronašla 18 studentskih indeksa sa po hiljadu evra u svakom. Veće sume deviza su nadjene i u stanovima profesora.

Kod Emilije Stanković nadjeno je 40.000 evra, a kod profesorke Dragane Petrović 20.000 evra. Policija je zaplenila i skupoceni Stankovićkin BMW za koji postoji sumnja da ga je dobila od posrednika Saše Jovanovića.

„Mnogi ispiti su prodati i bez znanja profesora, mahinacijama sa falsifikovanim prijavama ispita i ubacivanjem lažnih podataka u kompjutersku bazu fakulteta. Tako su mnogi, ni krivi ni dužni, ukaljali obraz, dok je novac otišao u tudj džep“, kaže izvorbeogradskog lista.

Student druge godine Nenad Vujisić kaže da zna za priče da korupcija odavno postoji na Pravnom fakultetu. „Ironija je to što ljudi koji su diplomirali na borbi protiv korupcije sami uzimaju pare od studenata. Postoji čak i cenovnik pojedinih ispita. Slično je, kako sam čuo, i na Medicinskom fakultetu“.

I Snežana Petrović sa treće godine kaže da je od početka školovanja slušala priče da mito uzimaju profesori koji su upravo pohapšeni.

„Najviše su korumpirani profesori sa Pravnog i Medicinskog fakulteta, ali ne znam koliko košta ispit. Potičem iz dobrostojeće porodice. Imam pare da kupim ispit, ali ja učim i to mi nije potrebno. Mnogi
polažu po principu - ako daš, proći ćeš“, kaže student prve godine Nataša Vasić.

Većina studenata srećna je što je pravda zadovoljena hapšenjem, ali navode da ništa ne može da nadoknadi nepravdu prema studentima koji pošteno polažu ispite.

„Prodaja ispita je bila očigledna, ali niko nije imao snage da se sa tim problemom uhvati u koštac. Ne treba se zaustaviti samo na Pravnom fakultetu. Profesorima se mora ispitati poreklo imovine i oduzeti im sve što su nepošteno stekli. Trebalo bi uhapsiti i kazniti ne samo profesore već i studente koji su davali mito i njihove roditelje koji su im za to dali novac“, kaže Nataša Jeftović, student treće godine.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image