• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Venecuela nacionalizovala naftni sektor

Predsednik Venecuele Ugo Čaves naredio je dekretom preuzimanje petrolejskih pogona koji su u vlasništvu stranih firmi u naftonosnoj oblasti reke Orinoko.

Predsednik Venecuele Ugo Čaves naredio je dekretom preuzimanje petrolejskih pogona koji su u vlasništvu stranih firmi u naftonosnoj oblasti reke Orinoko.

Čaves je ranije objavio nameru vlade da do 1. maja preuzme većinsko vlasništvo u pogonima prerade nafte koje vode Britiš Petroleum, Ekson Mobil, Ševron, KonokoFilips, Total i Stejtojl.

Prema dekretu Čavesa, nacionalizacijom će državna kompanija Petroleos de Venezuela (PDVSA) preuzeti najmaje 60 odsto udela u ovim projektima.

Do 1. maja "mi ćemo zauzeti ova polja i naša zastava će se vijoriti na njima," poručio je Čaves naciji putem radija. "Privatizacija nafte u Venecueli je završena", kazao je Čaves i dodao da je tim potezom "označena prava nacionalizacija venecuelanske nafte". On je obećao da će se do 1. maja nad naftnim poljima vijoriti venecuelanska zastava.

Čaves nije ulazio u pojedinosti kako će vlada platiti za svoj uvećani udeo u projektima u koje su strane kompanije, kako se ceni, uložile nekih 17 milijardi dolara.

Vlada je platila pristojna obeštećenja strancima tokom proteklih sedmica za nacionalizacije u drugim delatnostima, ali je reč o imovini daleko manje vrednosti od petrolejskog sektora.

Projekti u oblasti Orinoka su jedini proizvodni pogoni u zemlji pod privatnom kotrolom koje je Čaves nazvao "ponižavajućim". On je dodao da Venecuela ne želi da "kompanije odu, već samo da budu
(manjinski) partneri".

Čaves, koji je od Kongresa dobio specijalna ovlašćenja da 18 meseci dekretima izdaje zakone, kaže da je nacionalizacija neophodna da bi vlada preuzela kontrolu nad sektorima od "strateške" važnosti za interese Venecuele.

Projekti Orinoko su još jedini naftni projekti u zemlji pod kontrolom privatnih kompanija, što je Čaves nazvao "sramnim", kao i privatizaciju cele naftne industrije tokom devedesetih godina prošlog veka.

On je, medjutim, dodao da Venecuela ne želi da strane kompanije odu, već samo da budu partneri s manjinskim učešćem.

Venecuela, jedna od najuticajnijih članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), peti je po veličini izvoznik nafte u svetu i poseduje najveće rezerve te energetske sirovine van regiona Bliskog istoka.

Ranije ovog meseca Čaves je dao obećanje da će 4.000 radnika stranih naftnih kompanija u Venecueli postati zaposleni u PDVSA.

Kongres je Čavesu dao specijalna prva da u godinu i po dana dekretom donese zakone u energetskom i drugim sektorima, što je on iskoristio da proteklih dana nacionalizuje najveću telekomunikacionu i elektroenergetsku kompaniju u zemlji.

Čaves tvrdi da je nacionalizacija neophodna da bi vlada dobila kontrolu u sektorima koji su od strateškog značaja za interese Venecuele.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image