• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rumuni kupili RTB Bor za 400 miliona dolara

Vlada Srbije prodala je u ponedeljak Rudarsko-topioničarski basen "Bor" kompaniji "Kuprom" (Cuprom) iz Rumunije za 400 miliona dolara.

Vlada Srbije prodala je u ponedeljak Rudarsko-topioničarski basen "Bor" kompaniji "Kuprom" (Cuprom) iz Rumunije za 400 miliona dolara.

Predstavnici srpske vlade potpisali su u Beogradu sa predstavnicima "Kuproma" ugovor o kupoprodaji imovine RTB "Bor" i ugovor o prenosu prava za eksploataciju u borskom rudarskom basenu.

Srpski ministar rudarstva i energetike Radomir Naumov kazao je da je ugovorom predvidjena minimalna obavezna investicija od 181,2 miliona dolara, a da u zavisnosti od procene kupca postoji mogućnost investiranja još 45 miliona dolara.

Ugovor sadrži i socijalni program koji predvidja da u naredne tri godine neće biti otpušten nijedan od 4.500 radnika, a da će za one koji budu proglašeni tehnološkim viškom "Kuprom" obezbediti otpremnine od 400 evra po godini radnog staža, kazao je Naumov.

Kako je dodao, država se obavezala da, po Zakonu o privatizaciji, uloži najviše 80 miliona dolara u sanaciju zemljišta i poboljšanje ekološke situacije u Boru, a da će kupac platiti sve preko tog iznosa ako izdaci budu veći.

Ministar privrede Srbije Predrag Bubalo kazao je da je država rumunskoj kompaniji prodala imovinu, a da će se od tog novca naplatiti oko dve trećine dugova poveriocima, koji ukupno iznose oko 600 miliona dolara.

Najveći poverilac, kako je precizirao, je država sa 70 odsto ukupnog duga.

On je kazao da Vlada Srbije nije pristala na zahtev da "Kupromu" nekoliko godina garantuje nisku cenu struje i da je taj zahtev odmah odbačen, dok je Naumov naveo da će novi vlasnik RTB "Bora" plaćati naknadu za eksploataciju mineralnih sirovina po zakonu.

Naumov je izrazio zadovoljstvo što je angažovanjem Vlade Srbije, Svetske banke i stručnih organizacija RTB "Bor" ipak prodat i podsetio da su privremene mere u to preduzeće uvedene 2001. godine, a da su najčešći predlozi u to vreme bili da se RTB zatvori.

Umesto toga, kako je objasnio, vlada je odlučila 2005. godine da započne restrukturiranje tog preduzeća, usvojena je strategija privatizacije i odlučeno da se proda samo imovina RTB-a.

Predsednik kompanije "Kuprom" Hori Simu kazao je ta kompanija ima ozbiljne namere sa borskim basenom i istakao da će modernizacija tog industrijskog kompleksa, uzimajući u obzir njegovu veličinu, biti dugotrajan proces.

On je ocenio da će ta kompanija sa proizvodnjom u Rumuniji i Srbiji postati jedan od stabilnih "igrača" u industriji bakra u Evropi.

Simu je Kuprom kupio pre tri godine u stanju u kakvom je sada RTB, koji je, posle uvodjenja savremenih tehnologija, dostigao obrt od 112 miliona dolara u prošloj godini.

Prema njegovim rečima, Kuprom je jedini proizvodjač električnog bakra, bakarne šipke izlivene u jednom komadu i emajlirane žice u Rumuniji i jedan od najvećih u Evropi.

Tender za prodaju RTB-a "Bor" u celini raspisan je 1. septembra prošle godine, a minimalna cena za kupovinu rudnika bakra "Bor" i "Majdanpek" i preduzeća Topionica i rafinacija u Boru bila je 266,7 miliona dolara.

"Kuprom" je pobedio na tenderu ponudivši 60 miliona dolara više od konzorcijuma kiparske kompanije "Ist point", u kojoj je jedan od vlasnika srpski biznismen Zoran Drakulić, i londonskog investicionog fonda "ORN", koji su ponudili 340 miliona dolara.

Trećeplasirana je bila firma Amalko (Amalco) Ltd sa Kipra, sa ukupnom kupoprodajnom cenom za pokretnu i nepokretnu imovinu borskog kombinata bakra od 288 miliona dolara.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image