• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U četvrtak kraj privatizacije u Srbiji

Zakonski rok predvidjen za okončanje procesa privatizacije u Srbiji ističe u četvrtak, 8. marta, ali će period, prema nezvaničnim najavama, najverovatnije biti produžen do 31. marta 2007. godine.

Zakonski rok predvidjen za okončanje procesa privatizacije u Srbiji ističe u četvrtak, 8. marta, ali će period, prema nezvaničnim najavama, najverovatnije biti produžen do 31. marta 2007. godine.

Ukoliko ne dodje do produženja roka za privatizaciju, u svim preduzećima koja do tada ne budu prodata biće pokrenut stečajni postupak.

Portparol Trgovinskog suda u Beogradu Steva Djuranović rekao je Tanjugu da se u javnosti pojavljuju različite informacije o tome koliko firmi čeka takva sudbina, počev od toga da ih ima 300 pa do 1.000, ocenivši da su realne procene da nema više od 400 takvih firmi.

Prema njegovom mišljenju, odluka da se u preduzećima koja ne pokrenu inicijativu za privatizaciju pokrene stečaj je dobra jer je neophodno sprečiti dosadašnje pojave u praksi da firme tavore mesecima i gomilaju gubitke, zato što je tako odlučio menadžment ili direktor preduzeća.

Djuranović objašnjava da u slučaju da neka od tih firmi tuži državu ili Agenciju za privatizaciju "za namerno guranje u stečaj", mora za to da ima validne dokaze i činjenice, poput onih da je dobro poslovao, poštovalo zakone, rokove...

"Ne može se tek tako podneti tužba i reći da je preduzeće neosnovano gurnuto u stečaj, a da se sa druge strane ne poštuju zakonski rokovi", kaže Djuranović.

"Danas se upravo borimo sa posledicama postupanja da nikad nismo prozvali onoga ko je gurnuo preduzeće u stečaj", kazao je Djuranović.

Samo pokretanje stečaja, objašnjava on, neće značiti da će preduzeće biti likvidirano, već ako se pokaže da ima osnova za to, biće revitalizovano, očisćeno od dugova a zatim prodata imovina kupcu koji takodje može da nastavi sa istom delatnošću.

"Jedina je razlika što će u tom slučaju preduzeće neće prodati kroz postupak privatizacije, već stečajni postupak i što novac neće ići u budžet, već u namirenje poverilaca", objasnio je on.

Prema podacima sa sajta Agencije za privatizaciju, u Srbiji na privatizaciju čeka oko 1.200 firmi, ali su u tu grupu zajedno svrstana preduzeća i sa društvenim i državnim (javnim) kapitalom.

Pretpostavka da je ostalo oko 1.000 firmi za privatizaciju, prema mišljenju nadležnih, nije tačna, jer je veći deo samo fiktivno zaveden u registru.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image