• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU uvozi iz Srbije jaja, mleko, piletinu...

Evropska unija proširiće u junu listu proizvoda životinjskog porekla čiji je uvoz dozvoljen iz Srbije, pa će se na njoj naći i mleko, mlečni proizvodi, jaja, piletina i divljač, izjavio je direktor Uprave za veterinu Dejan Krnjaić.

Evropska unija proširiće u junu listu proizvoda životinjskog porekla čiji je uvoz dozvoljen iz Srbije, pa će se na njoj naći i mleko, mlečni proizvodi, jaja, piletina i divljač, izjavio je direktor Uprave za veterinu Dejan Krnjaić.

On je Tanjugu ukazao da bi lista proizvoda koji mogu biti izvezeni mogla da bude proširena već u junu, kada u Srbiju dolazi inspekcija EU za hranu i veterinu, i podsetio da je od namirnica životinjskog porekla Srbija do sada mogla da izvozi samo meso i med.

Krnjaić je rekao da je Srbija uskladila svoje propise sa direktivom EU u vezi sa nadgledanjem ostataka veterinarskih lekova i drugih kontaminenata u proizvodima životinjskog porekla i na osnovu toga biće joj otvorena mogućnost da te proizvode izvozi.

On je istakao da zadovoljavanje kriterijuma EU kada su u pitanju ostaci lekova predstavlja samo "jedan deo priče" jer i sami proizvodjači, odnosno njihovi objekti moraju da odgovore na posebne uslove ukoliko žele da izvoze u Uniju.

"Koliki broj naših mlekara zadovoljava evropske standarde, to je pitanje", kazao je Krnjaić navodeći da posle ispunjavanja kriterijuma koji se tiču ostataka lekova sve ostalo zavisi od proizvodnog objekta i ispunjavanja standarda u lancu od štale do samog proizvoda.

Kada se radi o izvozu jaja, ključno je da izvoznici objekte za klasiranje jaja usklade sa propisima Unije i da ispoštuju regulativu EU o načinu kontrole salmonele, objasnio je Krnjaić.

Što se tiče pilećeg mesa, Srbija bi na evropskom tržištu mogla da bude konkurentna sa cenom pilećeg filea, ukazao je on ističući da "Topiko" iz Bačke Topole pravi novu, potpuno automatizovanu klanicu, "pa ćemo imati barem za početak jednu klanicu koja će zadovoljiti evropske standarde u potpunosti".

Za ribu smo mi prevashodno uvoznici, naveo je Krnjaić, a što se tiče divljači veliki problem je što nemamo klanicu, pa bi rešenja za one koji bi želeli da proizvode meso divljači mogla da budu mobilne klanice na točkovima.

Sekretar Udruženja Privredne komore Srbije za poljoprivredu Milan Prostran izjavio je Tanjugu da je najveći broj mlekara u Srbiji u vlasništvu stranih kompanija koje imaju interes da izvoze u EU, ali da nemamo nijedan objekat registrovan za izvoz mleka i mlečnih proizvoda u Uniju.

Prema njegovim rečima, Srbija za sada nema nijednu registrovanu klanicu pilećeg mesa koja ispunjava uslove EU, tako da te proizvode izvozimo u zemlje koje nam ne traže posebno registrovane objekte, kao što su Bosna i Hercegovina i Makedonija.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image