• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Raspuštanje skupštine 1,75 milijarde dinara

U slučaju raspisivanja novih izbora, sadašnji poslanici bi posle samo jednog dana zasedanja, dobili najmanje još martovsku platu, a mnogima od njih pripalo bi još šest plata, prenosi u četvrtak beogradski dnevnik „Politika“.

U slučaju raspisivanja novih izbora, sadašnji poslanici bi posle samo jednog dana zasedanja, dobili najmanje još martovsku platu, a mnogima od njih pripalo bi još šest plata, prenosi u četvrtak beogradski dnevnik „Politika“.

Novi izbori gradjane Srbije koštali bi najmanje 250 miliona dinara samo po osnovu budžetskog izdvajanja za plate poslanika, pod uslovom da sadašnjem skupštinskom sazivu prestane mandat 31. marta.

Prema zakonskim odredbama, svi funkcioneri, pa i poslanici imaju pravo na poslaničku platu u narednih šest meseci od dana kada im je prestao mandat. Poslanicima iz prethodnog skupštinskog saziva prestao je mandat 14. februara, a njih 114 je odlučilo da koristi pravo na šestomesečnu platu.

Oni će, kako je „Politici“ rečeno u skupštinskim službama, primati plate od 15. februara do 15. jula. S obzirom na to da će dobijati samo „čistu” platu, bez ikakvih dodataka, koja iznosi neto 75.883 dinara, 114 poslanika će za šest meseci dobiti gotovo 52 miliona dinara.

Medjutim, država će na ime njihovih doprinosa platiti još oko 24 miliona dinara, pa bi ukupan budžetski trošak, po ovom osnovu, iznosio 76 miliona dinara.

U prethodnom skupštinskom sazivu, medjutim, bilo je 189 poslanika na stalnom radu i svi su dobili po pola februarske plate, uključujući i pola poslaničkog dodatka, što je ukupno iznosilo nešto više od 13 miliona dinara.

Od 15. februara do 1. marta na stalnom radu u parlamentu bilo je prijavljeno 120 novih poslanika, koji su primili polovinu februarske plate i dodatka, što je skupštinu, sa doprinosima, koštalo više od šest miliona dinara, jer je svaki od njih dobio oko 53.000 dinara.

Od 1. marta, medjutim, broj poslanika na stalnom radu povećao se na 160, a ukoliko bi na tome i ostalo, samo za martovske plate sa dodatkom, potrebno je bruto oko 25 miliona dinara. Svaki poslanik primio bi neto oko 106.000 dinara.

U skupštinskim službama „Politici“ je rečeno da još traje prijavljivanje poslanika za stalni rad u parlamentu, dakle broj od 160 nije konačan. Medjutim, ukoliko se uzme da neće biti više prijavljenih do 31. marta i pod uslovom da Narodna skupština bude raspuštena, svih 160 poslanika imalo bi pravo na platu, bez dodatka, do 30. septembra.

Naravno, treba istaći da i ovde ima nekoliko „ako”, izmedju ostalog, možda bi u medjuvremenu bili održani izbori i konstituisan novi saziv parlamenta u kojem bi neki od ovih 160 poslanika ponovo dobili mandat, pa bi platu primali po tom osnovu, a ne po osnovu prava bivših funkcionera.

Ali, ukoliko bi ovih 160 poslanika bilo na „funkcionerskoj plati” do 30. septembra, to bi nas koštalo u bruto iznosu gotovo 107 milionadinara, od čega bi bivši poslanici dobili „čisto” oko 73 miliona, dok bi ostatak otišao na doprinose.

U svakom slučaju, uz sve pomenute uslove, od 1. februara do 30. septembra na plate poslanika koji ne bi mogli da rade svoj osnovni posao - donose zakone, po svim navedenim osnovama, iz budžeta bi bilo potrošeno ukupno najmanje 250 miliona dinara.

U ovu sumu nisu uračunati dnevnice, naknade za prevoz, za hotelski smeštaj, niti smo izdvajali plate šefova i zamenika šefova poslaničkih grupa, koje su nešto veće od „običnih” poslaničkih plata, koje su nama poslužile za ovu računicu.

Osim toga, pitanje je i da li sadašnji saziv može biti raspušten pre 15. maja kada ističe ustavni rok za formiranje nove vlade.

Prema rečima Slobodana Vučetića, donedavnog predsednika Ustavnog suda Srbije, Ustavom je propisano da se skupština raspušta ukoliko u roku od 90 dana od njenog konstituisanja ne bude izabrana vlada. Taj rok ističe tek 15. maja, „oni pre tog roka ne mogu da raspuste skupštinu”.

Vučetić dodaje da bi, možda, mogli da nadju neki razlog za raspuštanje, ali tu postoji ograničenje zbog odredaba Zakona o vladi: „Skupštinu raspušta predsednik Srbije na obrazloženi predlog vlade. Medjutim, Zakon o vladi propisuje da vladi prestaje mandat sa prestankom mandata Narodne skupštine, dakle sadašnjoj vladi je prestao mandat i ona može da obavlja samo tehničke poslove i, po zakonu, ne može da predloži predsedniku Srbije raspuštanje parlamenta”.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image