• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Napokon ugovor o trgovini SAD i Južne Koreje

SAD i Južna Koreja zaključili su u ponedeljak ugovor o slobodnoj trgovini posle gotovo 10 meseci pregovaranja praćenih demostracijama južnokorejskih seljaka koji tvrde da neće moći da prežive udar jeftine američke hrane.

SAD i Južna Koreja zaključili su u ponedeljak ugovor o slobodnoj trgovini posle gotovo 10 meseci pregovaranja praćenih demostracijama južnokorejskih seljaka koji tvrde da neće moći da prežive udar jeftine američke hrane.

Sporazum, koji treba da ozakone parlamenti obeju država, je najveći za SAD od potpisivanja Severnoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini 1992. godine.

Pregovori su počeli prošlog juna i obe strane su snažno zagovarale sporazum govoreći da će dati podstrek trgovini i ekonomskom rastu dve zemlje, koje već trguju za 75 milijardi dolara godišnje.

U poslednjoj rundi u Seulu, južnokorejski ministar trgovine Kim Hjan-Čong i zamenik trgovinskog predstavika SAD Karan Batia i njihovi saradnici, prošli su kroz osam dana maratonskih pregovora, često danonoćnih, da bi konačno zaključili posao.

Pregovarači su bili pod pritiskom pošto predsednik SAD Džordž Buš mora da obavesti Kongres da će potpisati sporazum 90 dana pre nego što mu 1. jula istekne specijalno pravo koje je dobio u sklapanju sporazuma sa stranim državama.

Seul se složio da postepeno izbriše visoku carinu na američku govedinu u roku od 15 godina, ali još nije jasno da li će, i kad, treća najveća azijska ekonomija otvoriti svoje čvrsto čuvano tržište pirinča.

Analitičari procenjuju da će sporazum dodati novoh 20 milijardi dolara godišnjoj razmeni dveju država.
SAD žele i širi ulaz u probitačni južnokorejski finansijski sektor, uključujući osiguranje, dok Seul pritiska Vašington da promeni antidampiške propise na južnokorejsku robu.

Akcije na seulskoj berzi osetno su skočile, naročito deonice automobilskih firmi za koje se smatra da će biti najveći dobitnici lakšeg pristupa na tržiste SAD.

Dve zemlje najviše trguju automobilima, s tim što je Južna Koreja 2005. godine prodala Amerikancima 709.000 vozila a od njih kupila 5.500. Gotvo trećina južnokorejskog automobilskog izvoza ide u SAD.

Najveću stavku američkog izvoza čine poluprovodnici, vredni 5,7 milijardi dolara godišnje, iza kojih slede avionski delovi.

Izvoz američkih poljoprivredih proizvoda u Južnu Koreju bi prema sporazumu o slobodnoj trgovini mogao da se udvostuči, što bi značilo gubitak 130.000 radnih mesta, saopštava seulski Institut za seosku ekonomuju.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image