• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svetski dan Roma

Širom planete u nedelju se obeležava Svetski dan Roma koji je ustanovljen kako bi se skrenula pažnja javnosti na težak položaj ovog naroda, a zemlje u kojima živi podstakle na borbu protiv njegove segregacije i diskrimimacije.

Širom planete u nedelju se obeležava Svetski dan Roma koji je ustanovljen kako bi se skrenula pažnja javnosti na težak položaj ovog naroda, a zemlje u kojima živi podstakle na borbu protiv njegove segregacije i diskrimimacije.

Ova odluka doneta je na Prvom svetskom kongresu Roma u aprila 1971. kada je usvojeno ime naroda Rom, što na maternjem jeziku znači čovek.

Nešto kasnije osnovana je Medjunarodna unija Roma koja je odlučila da romska zastava bude plavo-zelena sa tačkom u sredini i himna "Djelem-djelem", a da svi dijalekti njihovog jezika budu ravnopravni.


Mada je od tada prošlo više od tri i po decenije tokom kojih su se problemima Roma bavile mnogobrojne stručne - nevladine, vladine i medjunarodne - organizacije, njihov ekonomski, politički i društveni položaj se nije bitnije poboljšao ni u 21. veku.

Romi su najstariji izbeglički narod, a točak na njihovoj zastavi simbolizuje stalno kretanje i seobe još od vremena kada su, pod naletom azijatskih plemena, napustili svoju prapostojbinu Pendžab u V veku naše ere.

Seobe Roma kroz istoriju vode od Indije preko Irana, Jermenije, Vizantije i Arabije, do Egipta i Afrike, odakle je jedna etnička grupa, preko Gibraltara i Španije, stigla u Evropu, pa otud uvreženo misljenje da su na stari kontinent Romi došli iz Egipta.

O vremenu njihovog dolaska u Evropu nema pouzdanih podataka - dok neki istraživači tvrde da se to dogodilo u 14. ili 16. veku, drugi smatraju da su prve čergarske porodice stigle još u 7. veku. Procenjuje se da u Evropi danas živi izmedju 10 i 15 miliona Roma

Proširenjem Evropske unije 1. maja 2004. godine Romi su postali najveća, ali i ostali najugroženija manjina koja čini dva procenta ukupne evropske populacije od 450 miliona ljudi.

Po godinama najmladja manjina, Romi u svim ovim državama žive na marginama društva, sa najmanje prava i uvažavanja, pa je problem njihovog ekonomskog razvoja i društvenog položaja postao jedan od glavnih problema EU.

U Srbiji i Crnoj Gori, prema popisu iz 2002. godine ima oko 110.000 Roma, ali procene stručnjaka govore da ih je izmedju 400 i 500 hiljada.

Romima je iste godine zakonom priznat status nacionalne manjine i sada je njihov položaj institucionalno znatno bolji, ali se u stvarnosti zbog "etničke distance" i nedovoljne pomoći stvarno nije bitno poboljšao.

Predsednik Srbije Boris Tadić uputio je svim Romima čestitku povodom Svetskog Dana Roma, istićući da je zadatak Srbije da učini sve kako bi se ta nacionalna manjina istinski i potpuno integrisala u društvo.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image