• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Problematična privatizacija "Studija B"

RTV "Studio B" je 38. elektronski medij čiji prospekt je objavila Agencija za privatizaciju, a u ovoj medijskoj kući su upozorili da je prikupljanje ponuda zainteresovanih oglašeno prvog dana praznika, čime je skraćen rok za prikupljanje pisama o zainteresovanosti za preuzimanje kapitala.

RTV "Studio B" je 38. elektronski medij čiji prospekt je objavila Agencija za privatizaciju, a u ovoj medijskoj kući su upozorili da je prikupljanje ponuda zainteresovanih oglašeno prvog dana praznika, čime je skraćen rok za prikupljanje pisama o zainteresovanosti za preuzimanje kapitala.

Agencija je u "Politici" od 6. aprila, objavila prospekte osam preduzeća, medju kojima je "Studio B" jedini medij, a rok za prikupljanje ponuda o zainteresovanosti za kupovinu 70 odsto državnog kapitala ove RTV je sedam dana.

"Studio B" je povodom toga izdao saopštenje u kojem se postavlja pitanje "zašto je ispoljena tolika žurba u postupku privatizacije i time skraćen rok".

"S obzirom na to da u oglasu nema ostalih medija čiji su osnivači lokalne samouprave, nameće se i pitanje da li je ispoljena žurba plod nesmotrenosti ili drugih okolnosti", navedeno je u saopštenju.
Na sajtu Agencije je, medjutim, objašnjeno da se ponude o zainteresovanosti kupaca mogu dostavljati i nakon isteka sedam dana, odnosno, u slučaju javne aukcije, do pet dana pre zakazane aukcije.
Objavljivanje prospekta je bio još jedan povod da se iz "Studija B" uputi poruka da su "inicijativu da ‚Studio B' ostane javni regionalni servis podržali gotovo svi zaposleni".

Direktorka RTV "Studija B" Dragana Milićević Milutinović je nedavno u izjavi Tanjugu istakla da ova RTV stanica treba da opstane kao javni servis gradjana, jer njen program nije komercijalan.
"Nijedan privatnik neće zaraditi na pričama o rupama na putevima, neosvetljenim ulicama, na ljudskim pričama na kojima počiva program Studija B, na nesenzacionalističkom novinarstvu, bez šljokica i štrasa", ukazala je ona, uz napomenu da je za opstanak "Studija B" kao javnog servisa dovoljna izmena jednog člana Zakona o radiodifuziji.

U javnosti se već izvesno vreme vodi polemika o formiranju javnih regionalnih servisa, a za ovakvu inicijativu do sada su se založili predstavnici više RTV kuća u Srbiji, poput Radio Kragujevca, Radio Subotice, RTV Novog Pazara, Radio Leskovca, Radio Valjeva i Televizije Preševo.
Predsednik Udruženja akcionara "Studija B" Zoran Ostojić još jednom je ukazao i na pravno-imovinski problem ove kuće - mali akcionari su tužili upravu i Agenciju za privatizaciju i tražili privremenu obustavu privatizacije dok se problemi ne reše.

Oni traže poništenje odluke Upravnog odbora iz 2005. godine da se iz poslovnih knjiga izbriše privatni kapital, a akcionarima se isplate naknade za deonice koje su otkupili u procesu svojinske transformacije 1991.

Pre obraćanja sudu, akcionari su gradskim i republičkim vlastima i Agenciji upućivali pozive na saradnju u rešavanju ovog problema ali, prema Ostojićevim rečima, nisu dobili odgovor.
Zakonski rok za privatizaciju radio i televizijskih stanica ističe na kraju 2007. godine, a do sada, prema podacima Agencije za privatizaciju, nije zakazana nijedna aukcija za prodaju elektronskih medija.
U toku su konkursi za dodelu regionalnih i lokalnih frekvencija, pa se u javnosti mogu čuti upozorenja da će se frekvencije dodeljivati lokalnim samoupravama, iako mediji moraju biti u privatnim rukama.
"Studio B" je na prošlogodišnjem konkursu dobio dozvole za emitovanje i radio i televizijskog programa za region grada Beograda.

Ova medijska kuća postoji 37 godina - radio "Studio B" počeo je da radi 1. aprila 1970. godine, a TV 28. marta 1990.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image