• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U EU zabranjena prodaja domaće rakije

Ulaskom u Evropsku uniju pečenje rakije za ličnu upotrebu neće biti zabranjeno i za tu svrhu nije potrebno njeno posebno označavanje, ali se takva rakija ne sme iznositi na tržište.

Ulaskom u Evropsku uniju pečenje rakije za ličnu upotrebu neće biti zabranjeno i za tu svrhu nije potrebno njeno posebno označavanje, ali se takva rakija ne sme iznositi na tržište.

U slučaju njene prodaje, rakija kao i svi ostali proizvodi mora da bude propisno označena, odnosno da ima deklaraciju i odgovarajući kvalitet, izjavila je Tanjugu savetnik u ministarstvu poljoprivrede Milica Stanojević.

Proizvodnja rakije za sopstvenu upotrebu nije obuhvaćena zakonom i nije zabranjena, tako da proizvodjači ne moraju da se registruju, ali svoju rakiju ne smeju da iznose na tržište, objasnila je Stanojević.

Ona je podsetila da, prema našim propisima, fizička lica mogu da se bave proizvodnjom i prometom rakije sve dok njihov godišnji prihod ne predje dva miliona dinara, posle čega su obavezni da se registruju kao pravna lica.

Ako rakiju prodaju za neposrednu upotrebu ona mora biti u originalnom pakovanju i ne može se prodavati u rinfuznom stanju, odnosno istakanjem iz bureta, ukazala je Stanojević.

Prema njenim rečima, svako originalno pakovanje mora da ima deklaraciju koja sadrži trgovački naziv, naziv i sedište proizvodjača, sadržaj alkohola, neto zapreminu i rok upotrebe.

Kod rakija sa oznakom porekla na deklaraciji mora da bude naveden broj rešenja koje je izdalo ministarstvo za puštanje rakije u promet i naziv voćarskog područja gde je proizvedena, precizirala je Stanojević.

Ona je naglasila da je u nacrtu novog zakona o rakiji i ostalim jakim alkoholnim pićima, koji je uskladjen sa zakonodavstvom EU, proizvodnja rakije mnogo detaljnije i preciznije regulisana i prati proizvodnju od "uzgajanja voća do boce".

Prema sadašnjem zakonu, proizvodjači rakije morali su da imaju odgovarajuće prostorije i opremu, a po novom moraće da imaju i zaposleno stručno lice ili da sami budu stručno osposobljeni za proizvodnju, navela je Stanojević.

Svi proizvodjači voća koje se koristi za proizvodnju rakije, kao i proizvodjači rakije, biće upisivani u registre koji će biti podeljeni po regionima i moraće da prijavljuju promene u obimu proizvodnje.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image