• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jelašić:Novi budžet, manje kamatne stope

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić izjavio je da Srbija treba što pre da dobije budžet, kako bi se smanjile referentne kamatne stope NBS i da će dugi pregovori o formiranju nove vlade "stići na naplatu" za šest do 12 meseci

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić izjavio je da Srbija treba što pre da dobije budžet, kako bi se smanjile referentne kamatne stope NBS i da će dugi pregovori o formiranju nove vlade "stići na naplatu" za šest do 12 meseci.

"Da sada imamo budžet, mi bismo već sada imali nižu referentnu kamatnu stopu, koja danas iznosi 10,5 odsto. Ne mogu da spekulišem, ali ta kamatna stopa bila bi za 1,5 do dva odsto niža", rekao je Jelašić na konferenciji za novinare u Privrednoj komori Vojvodine.

Objasnio je da bi smanjenje kamatnih stopa značilo da bi krediti bili jeftiniji, kako za privatna tako i za pravna lica.

Guverner NBS je kazao da najveći problem za rejting Srbije predstavlja politička nestabilnost.

"Ako pregovori o formiranju vlade duže traju i šteta po Srbiju će biti veća. Privreda čeka nove signale, kako u zemlji tako i u inostranstvu. Čeka se i obris nove ekonomske politike", rekao je Jelašić.

Ocenio je da Srbija nema vremena za čekanje, jer "komšije u medjuvremenu rade, tamo se investira, mnogo je veći rejting i politička stabilnost u nekim drugim zemljama".

On je poručio da gradjani ne treba da strahuju od monetarne nestabilnosti u sledećih nekoliko meseci, ali je ocenio da će dugi pregovori o formiranju vlade "stići na naplatu" za šest do 12 meseci.

Parivodić: Što pre formirati vladu

Ministar za ekonomske odnose s inostranstvom i koordinator Ministarstva finansija Milan Parivodić izjavio je u sredu da će u junu biti "malo para" u budžetu, ukoliko ne bude formirana nova vlada Srbije i apelovao za njeno što skorije formiranje.

"Jun će biti komlikovan za realizaciju u slučaju da ne bude formirana vlada i apelujem na one političare koji su ključni za formiranje vlade da ona što pre bude formirana i zbog što skorijeg usvajanja zakona o budžetu", rekao je Parivodić novinarima u pauzi konferencije o franšizingu.

Parivodić je objasnio da su Uredbom o privremenom finansiranju izdvojena maksimalna sredstva u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu koji predvidja da se sme potrošiti onoliko novca koliko je potrošeno u istom periodu prošle godine.

Medjutim, prema budžetskom pravilu, u narednoj godini troši se više novca nego u prethodnoj, pa se zbog toga može desiti da u junu bude "malo para", rekao je Parivodić.

"U prošloj godini su kroz nove zakone nastale nove obaveze države koje se moraju ispunjavati i u tom smislu ukupan obim obaveza države je veći nego prošle godine", objasnio je on.

Parivodić je ukazao i da su tekstovi o neumerenom trošenju budžteskih sredstava potpuno neopravdani, istakavši da u budžetu "sada imamo zbir onoga što su ministri (finansija Božidar) Djelić i (Mladjan) Dinkić ostavili iza sebe svaki pojedinačno".

Prema njegovim rečima, privremenim finansiranjem je obavljena "ozbiljna ušteda" u odnosu na sredstva koja bi bila potrošena da je usvojen zakon o budžetskom sistemu, "što ne znači da je to dobro stanje stvari, ali, ako je nešto korisno proizašlo iz privremeng finansiranja, to je ta ušteda".

Parivodić je ocenio da je inflacija u Srbiji niska i pod kontrolom, navodeći da je bolje da inflacija bude pet do sedam odsto, jer nije dobro da u zemljama koje su u usponu bude preniska, pošto treba da podrži razvoj privrede, ali i ne ugrozi profit preduzeća i standard gradjana.

On je naveo da je Srbija u prošloj godini, i pored pritisaka medjunarodne zajednice zbog Haškog tribunala i Kosova, imala strane direktne investicije od 5,5 milijardi dolara, što je povećanje oko 370 odsto u odnosu na 2005, ocenivši da strani investitori dolaze nezavisno od političkih dešavanja u zemlji.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image