• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mediji nam neobjektivni i skloni autocenzuri

Mediji u Srbiji su nedovoljno analitični, neobjektivni i podložni autocenzuri, kaže se u izveštaju Evropske komisije koji će Ketrin Ešton u ponedeljak predstaviti šefovima diplomatija zemalja članica Evropske unije u Luksemburgu do koga je došao Tanjug.

 Mediji nam neobjektivni i skloni autocenzuri Izvor: MONDO - Petar Stojanović

Izvor: MONDO - Petar Stojanović

Visoka predstavnica EU, koja je ujedno i potpredsednica Komisije, će ministre informisati o napretku Srbije na putu evropskih integracija i o dijalogu sa Prištinom, a u delu izveštaja koji se odnosi na medije ima pohvala, ali i ozbiljnih primedbi na sadržaj medijskih izveštaja u Srbiji.

"Uopšteno govoreći, treba primetiti da su medijski izveštaji nedovoljno analitični i neizbalansirani, a autocenzura je široko rasprostranjena", piše u izveštaju koji će Ešton pročitati u ponedeljak.

U izveštaju se pohvaljuju nedavne izmene Krivičnog zakona kojima se dekriminalizuje kleveta, što se ocenjuje kao "značajan napredak", a kao dodatan korak je ocenjeno formiranje komisije koja treba da istraži slučajeve atentata na novinare.

Komisija je konstatovala i da je formirana radna grupa za primenu Medijske strategije, kao i da su u pripremi dva nova zakona.

Prvi je novi Zakon o javnom informisanju koji će pokriti slučajeve koncentracije vlasništva nad medijima, kao i akreditovanje stranih dopisnika, dok se drugi bavi elektronskim medijima, naveli su eksperti EK.

"Prvi korak je već učinjen usvajanjem amandmana na zakon o javnim preduzećima koji sprečava vlastima na svim nivoima da formiraju javna preduzeća iz oblasti informisanja", piše u izveštaju.

Ovo je prvi izveštaj EK do sada u kome su se na udaru kritike našli novnari, dok su vlasti pohvaljene za širenje slobode medija.

(Tanjug/Foto: Petar Stojanović, MONDO)

Tagovi

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Aquarius

Realno, jedina stvar koja valja u stampanim medijima je Politikina spoljna rubrika. Sve ostalo je za bacanje. Zali boze silnog posecenog drveca.

Baki

A tek da znaju kako na internet izdanjima cenzurisu komentare koji se ne slazu sa politickim stavom novina... Nema ovde ni O od objektivnog izvestavanja. Realno, nema ni novinarstva. Vecina sto ih pise danas su neskolovani i priuceni "novinari" kojima novine sluze za istresanje licnih frustracija i naturanje licnih stavova. Novine su se pretvorile u malo opsirniju verziju YouTube sekcije sa komentarima, s tim sto tamo ima vece objektivnosti jer svako moze da ostavi svoj komentar.

Stručnjak

Svi ćemo se složiti da je ovaj izveštaj tačan. Ali autocenzura je takođe prisutna i u umetnosti,odličan primer za to je izjava Biljane Srbljanović nakon odbijanja da učestvuje u nastavku serije Otvorena vrata, razlog za to je navela da u Srbiji nema dovoljno slobode. A ona je autoritet u Evropi što se tiče umetnosti. Tako da je sve jasno kao dan

special image