Zaštitnik građana ocenio je danas da je u borbi protiv korupcije učinjen pomak ali da istovremeno deo medija objavljivanjem tajnih podataka iz istraga bitno ugrožava njenu objektivnost i sveobuhvatnost.

"Javno mnjenje je prvi put počelo da veruje da korupcija gubi oslonac na najvišim mestima u državnoj moći. Međutim, istovremeno deo medija video je priliku da svakodnevna kršenja pretpostavke nevinosti
uvede u naš javni diskurs, da borbu protiv korupcije iskoristi i za seriju ličnih diskreditacija sa jasnim političkim implikacijama", rekao je Janković.

Na sednici skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava na kojoj je predstavio godišnji izveštaj za 2012. godinu, Janković je ocenio da najveći problem predstavlja činjenica da su podaci iz istrage koji bi morali biti tajni redovno u medijima u Srbiji.

On je naveo da se one informacije iz istrage koje su dostupne samo tužilaštvu i policiji pojavljuju u medijima i da su tačne i parcijalne ali da oslikavaju stvarnu sadržinu zvaničnih dokumenata.

"To je ogromna zloupotreba na koju niko ne reaguje. Ne znam da je bilo ko u policiji vodio ozbiljnu istragu o dokumetima koja su pušteni. To bitno ugrožava i borbu protiv korupcije, njenu objektivnost i sveobuhvatnost i niz drugih ljudskih prava", kazao je Janković.

Govoreći o medijima, Janković je naveo da je činjenica da su mediji tabloidizirani, da cure osetljive informacije iz državnih organa u pojedine medije, da se krši pretpostavka nevinosti i stvara hajkača
atmosfere, da se manipuliše naslovima, da se porodični život izlaže javnosti na nedostojan i ponižavajući način, da postoji prikrivena politička manipulacija i politička diskreditacija kaocilj.

"Moje uverenje je da je to bitno snizilo kvalitet medijske slike", kazao je Janković.

On je kazao da je među najštetnijim trendovima u građanskim pravima snižavanje slobode medija.

"Ako su medijske slobode ugrožene to znači da građani više nisu objektivno, potpuno i pravovremeno informisani" rekao je Janković.

(Beta Foto Medija centar Beograd)