Savet je oformljen kao povremeno radno telo, na period od pet godina, sa zadatkom da prati odnose sa tim sudom i nadležnim organima Republike Srbije, daje predloge i mišljenja, kao i stručna obrazloženja u vezi s tim, saopštilo je danas Ministarstvo pravde.

Savet će se u domenu odnosa sa Evropskim sudom za ljudska prava baviti analizom slučajeva sa kojima se Srbija suočava, pripremom strategije odbrane u tim predmetima i razmatranjem i davanjem stručnih predloga za usklađivanje
domaćih propisa i primenu drugih pojedinačnih i opštih mera radi izvršavanja presuda Suda, navodi se u saopštenju.

Sve to je u cilju smanjivanja broja predstavki protiv države Srbije pred sudom u Strazburu, uspešne odbrane u predmetima i efikasnog izvršavanja odluka Evropskog suda za ljudska prava.

Srbija ima velikih problema pred Evropskim sudom, jer su tamo protiv nje podnete brojne tužbe, od kršenja ličnih prva građana, preko tužbi veterana, pa u vezi stare štednje (Investbanka), učešća države u medijima...

Tužbe Srbija po pravilu gubi, pa je tu pored lošeg pravnog i političkog imidža države, zbog oštetnih zahteva naraslih na oko 700.000 evra, prisutan i ekonomski momenat.

Savet se sastoji od 11 članova iz redova akademske zajednice i državne uprave, a u rad Saveta, koji zahteva međuresorni pristup i širu ekspertsku saradnju, mogu biti uključeni i drugi stručnjaci, dodaje se u saopštenju.

U sastavu Saveta biće zastupljeni predstavnici državnih organa nadležnih za primenu Konvencije i izvršavanje pojedinih odluka Suda, ali i drugih istaknutih stručnjaka u oblasti međunarodnog javnog prava.

Prva sednica Saveta održana je 29. aprila, Na njoj je usvojen Poslovnik o radu, a razmatrani su predmeti koji će uskoro biti raspravljani pred Velikim većem Suda u Strazburu.

(Tanjug, foto: multimedia-echr-coe-int)