• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dečji dodatak prima oko 400.000 korisnika

Dečji dodatak u Srbiji prima oko 400.000 korisnika. Planirano je da se broj korisnika poveća.

Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike planira da poveća njihov broj, jer ugroženih ima znatno više, najavila je danas državna sekretarka Brankica Janković, povodom Svetskog dana porodice.

Siromaštvo je jedan od najvećih problema koji ugrožava porodice sa decom u Srbiji, a država nema dovoljno kapaciteta da reaguje na rastuće potrebe, rekla je ona na okruglom stolu na temu "Unapređenje socijalne integracije i međugeneracijske solidarnosti".

Ističući da je ministarstvo uspelo da sačuva nivo socijalnih davanja i redovnost njihove isplate, državna sekretarka je podsetila da redovan dečji dodatak iznosi 2.500 dinara, a 3.200 dinara za decu sa smetnjama u razvoju, iz marginalnih grupa i onu o kojima se brinu samohrani roditelji, staratelji i hraniteljske porodice.

Kod nas se sistem oslanjao na porodicu, više nego u razvijenim zemljama, ali je njenim slabljenjem i razaranjem taj stub poljuljan, rekla je ona i dodala da ministarstvo upravo počinje trogodišnji projekat podrške porodicama u riziku, u saradnji sa Unicefom i Novak Đoković fondacijom.

Projekat predviđa da se u sistem uvede "porodični saradnik" i radićemo na tome da se ta izuzetno značajna usluga standardizuje, rekla je Brankica Janković.

"U većini zemalja odgovornost za podršku porodici deli se sa društvom, posebno kad su u pitanju porodice koje se suočavaju sa krizama i kojima je potrebna dodatna podrška", rekla je savetnica u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike Jasmina Ivanović.

Ističući da je mnogim porodicama potreban širok spektar usluga da bi se brinule o svojim članovima na odgovarajući način, ona je dodala da sve veći broj porodica živi u siromaštvu, a mnoge od njih opstaju zahvaljujući međugeneracijskoj solidarnosti.

Katlin Brašić iz Unicefa podsetila je na apel generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki-muna da bi političari trebalo da prepoznaju resurse porodice i više se oslanjaju na njih.

Nadležni u Srbiji idu ka tome, definišu nove usluge u nameri da osnaži porodicu i iskoristi njene potencijale, rekla je ona na skupu koji su organizovali Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike i Republički zavod za socijalnu zaštitu.

Svetski dan porodice, 15. maj, obeležava se širom sveta od 1993. godine, na inicijativu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija koja je time želela da ohrabri zemlje članice da prepoznaju potrebu za osnaživanjem porodice kao institucije.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

maja nedekovic ljubovidja

pa da sta ja mogu sa 2500.din da kupim detetu dva pakovanje pelenj potrosi za mesec dana a gde je za higijenu i mleko sto je malo malo je kada ste vec dali deci sto niste poveca

Natasa

Pa kod nas se vise daje penzinerima nego deci!A drzava bi da se radjaju deca,a sta mogu roditelji da kupe deci za 2.500din,nemogu da se potkrpe sa stim novcem za mleko i pampers,a za ostalo da negovorim!A bebi oprema je skupa ko Sv Petra kajgana!Sramota

"drzavo" Srbijo

Nikad nismo trazili decji dodatak.niti cemo. Mi smo nase cetvoro dece napravili iz ljubavi. Al mozete zamisliti da mi je psiholog rekao "Cetvoro dece!Da nije mnogo!" A price o natalitetu su obicne bajke!

special image